NATO v klinické smrti? Zeman souhlasí s Macronem, chce důraznější boj s terorismem

Severoatlantická aliance by se měla zaměřit na boj proti mezinárodnímu terorismu, který je hlavním nepřítelem civilizovaných států. Na velitelském shromáždění české armády to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Odmítl také možnost na stažení aliančních vojáků z Afghánistánu, země by se podle něj stala základnou teroristů kterou byla před rokem 2001. Proti odchodu z Afghánistánu se postavil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Miloš Zeman, velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany
doporučujeme

Miloš Zeman připomněl slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o tom, že je NATO ve stavu klinické smrti. Podle něj je na vině tohoto stavu zaměření aliance na odstrašení protivníků v konvenčním konfliktu. "Nemá-li být NATO ve stavu klinické smrti, mělo by se stát poněkud ofenzivnější a uvědomit si, jaká je jeho skutečná role v současném světě," řekl prezident.

Vyzval k nasazení aliančních kapacit proti teroristům. "Mezinárodní terorismus je hlavním, ne-li jediným nepřítelem civilizovaných zemí," řekl.

Zeman také odmítl návrhy na stažení aliančních sil z Afghánistánu a řekl, že stejný názor bude opakovat i v prosinci na summitu NATO v Londýně. Odchod z Afghánistánu by podle něj znamenal znehodnocení obětí aliančních vojáků, včetně těch českých. Obává se ale i dopadů možného odchodu na situaci v asijské zemi a na globální bezpečnost.

"Taliban by ovládl celé území Afghánistánu, zlikvidoval by současnou afghánskou vládu a vytvořil z Afghánistánu teroristickou základnu, kterou před rokem 2001 Afghánistán byl. A protože Afghánistán je největším producentem opia na světě, tak by tato teroristická základna měla dost finančních prostředků k provádění nejrůznějších diverzních akcí," řekl Zeman.

Zeman je dlouhodobě stoupencem nasazení vojáků v Afghánistánu a opakovaně vyzývá k většímu angažmá ozbrojených sil v boji s mezinárodním terorismem. Dnes zopakoval svůj dřívější výrok, že s teroristy se nevyjednává, ale bojuje.

Odejít nyní z Afghánistánu odmítl i Metnar. "Situace v zemi je stále složitá, mírové rozhovory byly přerušeny. Dříve nebo později bude třeba nalézt politické řešení, do té doby ale v zemi zůstáváme v duchu zásady společně jsme přišli, společně odejdeme," řekl ministr.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se tento týden setká s ředitelem ČT Dvořákem

23.11.2020 18:56 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem…

Babiš bude jednat s Vystrčilem, kvůli daním se sejdou ve středu

23.11.2020 18:41 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) budou jednat s předsedou…

Předseda dozorčí komise Rady ČT Staněk nevidí k odvolání důvod, podal…

23.11.2020 18:06 Aktualizováno Odvolaný předseda dozorčí komise Rady České televize (ČT) Jiří Staněk a další dva její členové Jiří…

Babiš se omluvil Richterové za slova během interpelací

23.11.2020 17:54 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se omluvil poslankyni a místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové za to,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama