Návrh na snížení platů ústavních činitelů? Opozice se k němu staví kriticky

Opoziční strany hovoří v souvislosti s dnešním návrhem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na snížení platů ústavních činitelů o populismu či snaze odvést pozornost od problémů ministerstva práce. Další strany připomínají své starší návrhy na úpravy v odměňování politiků a podivují se, proč pro ně sociální demokraté nehlasovali. KSČM chce platy navázat na vývoj ekonomiky, aby mohly kromě růstu také klesat. Vyplývá to z vyjádření politiků, které ČTK oslovila.

Koaliční ČSSD chce v souvislosti s očekávaným hospodářským poklesem snížit platy ministrů, poslanců a senátorů. Platová základna by měla dosahovat maximálně pětinásobku minimální mzdy. Nyní se platy ústavních činitelů odvíjejí od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Od ledna činí minimální mzda 14.600 korun. Pracuje za ni asi 150.000 lidí.

"To je pořád dokola, když někdo neví, čím by zaujal, navrhne, abychom se bavili o platech ústavních činitelů," komentoval návrh předseda ODS Petr Fiala. Platy poslanců by podle něj měl určovat automat, který funguje. "Je nastavený, tak ať běží. Mně to připadá jako absurdní, abychom se tím zabývali," uvedl. Až návrh uvidí, je ale ochoten o něm diskutovat.

Předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek uvedl, že Piráti už před rokem a půl navrhovali, aby se platy politiků odvíjely od průměrného platu v celé ekonomice. "Tudíž v případě, že je krize a platy se v ekonomice snižují, tak by se snižovaly i poslancům. Pokud se nepletu, tak sociální demokraté pro to nehlasovali. To je myslím dostatečně výmluvná odpověď," řekl.

Také šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že jeho strana prosazuje navázání platů ústavních činitelů na průměrný plat v ekonomice. "Nikoli na částce, kterou lze stanovit zákonem. To znamená, že jsme připraveni o návrhu jednat, ale vázanost na minimální mzdu nám nepřipadá správná. Ta může růst, respektive roste, bez závislosti na vývoji v ekonomice a tak by i platy rostly. Kdežto při vazbě na vývoj ekonomiky může růst, ale také klesat," vysvětlil.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura ČTK napsal, že SPD ve Sněmovně navrhovala zmrazení platů politiků od roku 2021. "Poslanci ostatních stran, včetně poslanců ČSSD, nám náš návrh hlasováním zamítli. Proč poslanci ČSSD tedy hlasovali proti?" diví se Okamura.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová varovala před "naskakováním" na snahu Maláčové odvést pozornost od problematiky ošetřovného. "Za čtyři dny se některé děti nemohou vrátit do škol a rodiče, zaměstnavatelé, ani školy doposud nevědí, zda bude nárok rodičů na ošetřovné platit i dál. Ministryně je neschopná přesvědčit své koaliční partnery z ANO, a proto vytahuje jako záchranu osvědčenou kartu - platy ústavních činitelů," napsala ČTK Adamová. S diskusí o platech nemá problém. "Včetně toho, jaké další úspory s tím spojí, ale ať neodvádí pozornost od své neschopnosti a toho holubníku, který vláda způsobila," dodala.

Podle předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana jsou nyní platy politiků svázány s vývojem ekonomiky. "Když klesá, budou klesat i platy. To se teď dá přirozeně čekat a je to v pořádku," uvedl. Návrh je podle něj přesně v linii vlády premiéra Andreje Babiše (ANO). "Přes minimální mzdu by o platech poslanců, kteří mají vládu kontrolovat, rozhodovala vláda. A ptám se - budeme snižovat i platy státních úředníků? Budeme snižovat platy vrcholných manažerů polostátních podniků? A s tímto nápadem přichází ministryně vlády, která chce zvýšit rozpočet pro kancelář prezidenta republiky? Čirý populismus," dodal.

Související

Markéta Pekarová Adamová

Opozice se zastala ČNB. Ocenila nepolitické chování

Česká národní banka se podle opozičních politiků oslovených ČTK zachovala při dnešním zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta jako nezávislá instituce. Předseda Pirátů Ivan Bartoš, šéf lidovců Marian Jurečka i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v té souvislosti kritizují, že se rozhodnutí banky snažili ovlivnit premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Vláda ČR

Opoziční koalice apelují na vládu, aby uznávala protilátky

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) opět vyzvala vládu, aby začala u lidí zjišťovat hladinu protilátek na koronavirus. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Také koalice Pirátů a hnutí STAN apeluje na uznávání protilátek jako dokladu o bezinfekčnosti, což uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Více souvisejících

opozice Jana Maláčová (ČSSD) Petr Fiala (ODS) Vojtěch Filip (KSČM) Tomio Okamura Markéta Pekarová Adamová Vít Rakušan (STAN)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy