Návrhy SPD na vyšší slevy a nižší daně ve vládě asi neprojde

Návrhy poslanců opoziční SPD na zvýšení daňových slev a na snížení daně z příjmů malých firem se na pondělním jednání vlády zřejmě setkají s jejím nesouhlasem. Poslanci SPD chtějí snížit dan z příjmů firmám s obratem do tří milionů korun až na 15 procent.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Vláda ČR
doporučujeme

V druhém návrhu chtějí mimo jiné zvýšit daňovou slevu poplatníkům tak, že by jim měsíčně zůstalo o 1035 korun víc. Vláda mimo jiné uvádí, že v současné době nelze s navrhovaným snížením přímé daňové zátěže pro všechny daňové poplatníky souhlasit. Stojí to v návrzích stanovisek na vládním webu.

Hnutí SPD argumentuje hlavně tím, že se řada daňových slev nezvyšovala již 12 let. SPD chce zvýšit základní daňovou slevu slevu z nynějších 24.840 korun ročně na jedenapůlnásobek této částky, tedy na 37.260 korun.

Stejně tak chce SPD zvýšit daňovou slevu na manžela nebo manželku bez vlastních příjmů. Zvýšit by se měla také na 37.260 korun a měla by se posunout hranice příjmů, do níž může druhý z manželů tuto slevu uplatnit. Slevu na manžela může druhý z manželů uplatnit tehdy, pokud manžel či manželka nemá vlastní příjmy převyšující 68.000 korun ročně. SPD chce tento limit posunou rovněž o polovinu na 102.000 korun. Zvýšit se mají i další slevy.

Vláda mimo jiné poukazuje na to, že předkladatelé nepředložili analýzu, která by odůvodňovala navrhované zvýšení slev. Podle vlády lze dopady této změny na veřejné rozpočty odhadnout až na 46 miliard korun, ale návrh nepočítá s kompenzací. Ministerstvo financí v připomínkovém řízení mimo jiné uvedlo, že se v minulých letech zvyšovaly daňové slevy na děti. Ministerstvo uvádí, že zvyšováním čistých příjmů jednotlivců povede ke ztrátě těch sociálních dávek, které jsou od tohoto čistého příjmu odvislé. Podle něj není žádoucí vytvářet změnou zákona o daních z příjmů vytvářet takové podmínky, které by ke ztrátě dávek vedly.

Vláda zřejmě odmítne i další návrh SPD, aby firmy s ročními tržbami do tří milionů platily 15procentní daň z příjmů místo nynějších 19 procent. Klesla by tak jejich daňová zátěž. Poslanci SPD navrhují i přechodné ustanovení, které by umožnilo uplatnit nižší sazbu daně již za letošní rok. Změna by měla platit od 1. ledna příštího roku.

Podle návrhu vládního stanovisko je navržená úprava nesystémová a zvýšila by administrativní náročnost daňového systému. Zakládala by také nerovné postavení mezi daňovými subjekty a snižovala by motivaci poplatníka plnit daňové povinnosti. Z technického hlediska je navrhovaná úprava nejasná, zmatečná a daň je proto na jejím základě nespravovatelná, uvedla vláda.

Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou materiál k projednání poslanci. Není ale jasné, zda se k němu ve zbytku volebního období dostanou.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci navrhli příspěvek obcím 1000 Kč na obyvatele, největší města mají…

29.05.2020 14:41 Obce a kraje, z jejichž rozpočtů vláda kompenzuje pomoc menším firmám v koronakrizi, by podle…

V karlínských kasárnách by mohly vzniknout studentské koleje, navrhl Babiš

29.05.2020 14:30 V karlínských kasárnách by mohly vzniknout studentské koleje a kanceláře státní správy, při dnešní…

Odměny za boj s koronavirem: Poskytovatelé sociálních služeb mohou žádat o…

29.05.2020 13:40 Poskytovatelé sociálních služeb mohou ode dneška žádat ministerstvo práce o peníze na odměny pro…

Sněmovna zřejmě omezí možnost zpětného uplatnění daňové ztráty

29.05.2020 13:37 Sněmovna dnes zřejmě při schvalování vládního daňového protikrizového balíčku omezí navrhovanou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy