Ne mým jménem. TOP 09 spustila petici, týká se premiéra Babiše

Na internetu i sociálních sítích koluje elektronická petice, jejímž podpisem se jednotliví signatáři distancují od postoje české vlády, která vyjádřila nesouhlas s rezolucí Evropského parlamentu týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Snaží se tím vyjádřit, že vláda nereflektuje názor všech občanů. Záštitu nad ní převzalo vedení TOP 09.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

"Nesouhlasíme s postojem vlády a přejeme si, aby odmítnutí rezoluce projednala na příští schůzi Poslanecká sněmovna," zní v úvodu.

Jako první důvod nesouhlasu uvádí petice skutečnost, že českého premiéra zná už snad celá Evropa, a to nikoliv díky jeho politickým zásluhám, nýbrž kvůli střetu zájmů a kumulaci politické, mediální a byznysové moci.

Druhým je fakt, že je Babiš největším příjemcem eurodotací, jehož střet zájmů poškozuje dobré jméno Česka v rámci EU, na což doplácí české firmy a podnikatelé, vyjma Agrofertu. 

Kritikou nešetří opoziční TOP 09 ani směrem k vládní ČSSD, která je vůči koaličnímu ANO příliš poslušná, nekritická až podlézavá (proti rezoluci Evropského parlamentu se vymezili i sociální demokraté), a která nedostává svým slibům, když vládne s oligarchou zajímajícím se pouze o svůj vlastní byznys. Zmiňuje se také o tom, že příslušný dokument navíc ani nebyl sepsán lidmi ve Strakově akademii, nýbrž týmem holdingu z Průhonic.

V petici rovněž stojí, že jsou české úřady vůči premiérovi slabé, jelikož posouzení případného střetu zájmů záleží z velké části na Babišově čestném prohlášení. "Vážně ještě někdo věří tomu, že má ředitel hnutí ANO vůbec nějakou čest?," pokládají si autoři řečnickou otázku.

"Premiér Babiš svým jednáním podkopává důvěru občanů v evropské instituce. Pokud peníze daňových poplatníků a občanů unijních států bude z Bruselu čerpat jen hrstka velkopodnikatelů s Babišem v čele, ohrozí tím naši budoucnost v Evropě," uvádí petice v pátém a posledním bodu.

"Pro všechny občany EU musí platit stejná pravidla. Pokud Andrej Babiš jedná v duchu svých zájmů, pak se jedná o ohrožení českých zájmů ve společné Evropě. Je správné, že v takové chvíli Evropský parlament nemlčí. Europoslanci jej vyzvali k prodeji Agrofertu, zastavení dotací pro holding nebo rezignaci. Babiš si zvolil cestu diskreditace europoslanců. Mlčet teď nesmíme ani my. Pokud souhlasíte, připojte svůj podpis k této výzvě a dejte najevo, že vláda nemluví Vaším jménem," vyzývají předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a 1. místopředseda strany Tomáš Czernin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama