Ne mým jménem. TOP 09 spustila petici, týká se premiéra Babiše

Na internetu i sociálních sítích koluje elektronická petice, jejímž podpisem se jednotliví signatáři distancují od postoje české vlády, která vyjádřila nesouhlas s rezolucí Evropského parlamentu týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Snaží se tím vyjádřit, že vláda nereflektuje názor všech občanů. Záštitu nad ní převzalo vedení TOP 09.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

"Nesouhlasíme s postojem vlády a přejeme si, aby odmítnutí rezoluce projednala na příští schůzi Poslanecká sněmovna," zní v úvodu.

Jako první důvod nesouhlasu uvádí petice skutečnost, že českého premiéra zná už snad celá Evropa, a to nikoliv díky jeho politickým zásluhám, nýbrž kvůli střetu zájmů a kumulaci politické, mediální a byznysové moci.

Druhým je fakt, že je Babiš největším příjemcem eurodotací, jehož střet zájmů poškozuje dobré jméno Česka v rámci EU, na což doplácí české firmy a podnikatelé, vyjma Agrofertu. 

Kritikou nešetří opoziční TOP 09 ani směrem k vládní ČSSD, která je vůči koaličnímu ANO příliš poslušná, nekritická až podlézavá (proti rezoluci Evropského parlamentu se vymezili i sociální demokraté), a která nedostává svým slibům, když vládne s oligarchou zajímajícím se pouze o svůj vlastní byznys. Zmiňuje se také o tom, že příslušný dokument navíc ani nebyl sepsán lidmi ve Strakově akademii, nýbrž týmem holdingu z Průhonic.

V petici rovněž stojí, že jsou české úřady vůči premiérovi slabé, jelikož posouzení případného střetu zájmů záleží z velké části na Babišově čestném prohlášení. "Vážně ještě někdo věří tomu, že má ředitel hnutí ANO vůbec nějakou čest?," pokládají si autoři řečnickou otázku.

"Premiér Babiš svým jednáním podkopává důvěru občanů v evropské instituce. Pokud peníze daňových poplatníků a občanů unijních států bude z Bruselu čerpat jen hrstka velkopodnikatelů s Babišem v čele, ohrozí tím naši budoucnost v Evropě," uvádí petice v pátém a posledním bodu.

"Pro všechny občany EU musí platit stejná pravidla. Pokud Andrej Babiš jedná v duchu svých zájmů, pak se jedná o ohrožení českých zájmů ve společné Evropě. Je správné, že v takové chvíli Evropský parlament nemlčí. Europoslanci jej vyzvali k prodeji Agrofertu, zastavení dotací pro holding nebo rezignaci. Babiš si zvolil cestu diskreditace europoslanců. Mlčet teď nesmíme ani my. Pokud souhlasíte, připojte svůj podpis k této výzvě a dejte najevo, že vláda nemluví Vaším jménem," vyzývají předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a 1. místopředseda strany Tomáš Czernin.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát schválil vyslání českých vojáků do Mali, Nigeru a Čadu

12.08.2020 13:16 Senát dnes schválil vládní návrh na vyslání až šesti desítek českých vojáků na misi do Mali, Nigeru…

Návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti se vrací poslancům, Senát chce…

12.08.2020 12:39 Vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senát v něm chce…

Pompeo dorazil do Kramářovy vily. Přivítal ho Babiš, budou jednat i o Rusku

12.08.2020 11:58 Premiér Andrej Babiš (ANO) přivítal v Kramářově vile amerického ministra zahraničí Mikea Pompea.…

Pompeo v Senátu je projevem úcty k postojům horní komory, zní z opozice

12.08.2020 10:14 Jako projev úcty a respektu k českému Senátu vnímají dnešní vystoupení ministra zahraničí Spojených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama