Nejpopulárnější politici? Na Babiše se dotahuje Schillerová, polepšil si Bartoš

Ze členů vlády a šéfů parlamentních stran lidé nejlépe hodnotí premiéra Andreje Babiše (ANO), na kterého se dotahuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Následují ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předseda Pirátů Ivan Bartoš a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Přidejte svůj názor 106 komentářů

Alena Schillerová
doporučujeme

Vyplývá to z lednového průzkumu STEM. Proti loňskému říjnu se významněji zlepšilo hodnocení bývalého předsedy lidovců Marka Výborného, ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) a šéfa Pirátů Bartoše.

"Andrej Babiš je v aktuálním lednovém průzkumu hodnocen podobně jako v říjnu 2019, polovina veřejnosti premiéra hodnotí příznivě, téměř polovina nepříznivě," uvedli autoři průzkumu. Podíl pozitivních hodnocení Schillerové soustavně roste, naposledy se zvýšil na 47 procent z říjnových 43 procent. Nepříznivě ji vnímá třetina lidí, pětina ji nezná.

Postupně roste příznivé hodnocení také Maláčové na lednových 41 procent, negativně ji ale vidí 46 procent dotázaných. Nepříznivé hodnocení nad příznivým převažuje rovněž u Bartoše v poměru 56 ku 40 procentům a u Zaorálka. Ministra kultury vnímá pozitivně 39 procent lidí, negativně 53 procent.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má 38 procent kladných hodnocení proti 31 procentům záporných, téměř třetina veřejnosti ho ale nezná. U Maláčové je podíl lidí, kteří ji neznají, 13procentní, u Zaorálka a Bartoše menší než desetina. Nejméně známým členem vlády je ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Příznivé hodnocení se ve srovnání s říjnovým průzkumem výrazněji zvýšilo Bartošovi na 40 procent o šest procentních bodů, bývalému šéfovi lidovců Výbornému o osm procentních bodů na 26 procent. Kladný pohled na ministra Havlíčka vzrostl ze říjnových 24 na 31 procent v lednu. Zároveň ubylo lidí, kteří ho neznají, podle STEM v souvislosti s medializací sloučení ministerstva průmyslu a ministerstva dopravy.

Ze členů vlády lidé lépe než v říjnu vnímali také ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO) a ministra vnitra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka, jehož 36 procent příznivých hodnocení je u STEM zatím nejvyšší zjištěný podíl. Mírně se zhoršilo hodnocení ministra školství Roberta Plagy (za ANO) a ministra Metnara. Téměř beze změny zůstalo hodnocení ministra Zaorálka, ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), ministryně spravedlnosti Marie Benešové a ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD).

Z předsedů opozičních stran se na 37 procent zlepšilo kladné hodnocení Tomia Okamury (SPD), na 28 procent Petra Fialy (ODS) a Vojtěcha Filipa (KSČM) a na 27 procent Víta Rakušana (STAN). "Z časové řady je však zřejmé, že jde spíše o návrat k předchozím hodnotám po říjnovém oslabení," uvedli autoři průzkumu. Poprvé jako předsedkyně TOP 09 byla do průzkumu zařazena Markéta Pekarová Adamová, příznivě ji vidí 21 procent občanů, více než třetina ji nezná.

V průzkumu mezi 24. lednem a 6. únorem odpovídalo 1062 lidí starších 18 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (106)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EXKLUZIVNĚ: Pandemie jasně ukázala, kam nás premiér Babiš dovedl, říká pro…

06.04.2020 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR - Je velice kritický a otevřeně to dává najevo. Předsedovi hnutí Starostové a nezávislí …

Ministrům nevadí, že si Babiš tiskne vládní dokumenty ve své firmě

06.04.2020 21:32 Ministři průmyslu a dopravy Karel Havlíček a zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO) nevidí nic…

Pravidla insolvencí i exekucí se kvůli koronaviru asi změní

06.04.2020 20:04 Pravidla insolvencí i exekucí se v souvislosti s nynější koronavirovou krizí patrně změní. Vládní…

Vláda zmírnila omezení pro sport, otevřou se hobby markety

06.04.2020 19:10 Aktualizováno Stát začíná postupně zmírňovat restriktivní omezení, která zavedl proti šíření koronaviru a dotkla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy