Nejvíce senátních finalistů mají STAN, ANO, a ODS. Propadli komunisté, neuspěl Dienstbier

Po sečtení 90 procent senátních okrsků dnes postupovali do finále kandidáti ANO a Starostů v deseti obvodech. Adepti STAN a SLK vítězili v osmi z 27 obvodů, zástupci ANO ve třech. Kandidáti ODS byli na prvních dvou postupových místech v devíti obvodech, z toho v pěti na prvním místě. Zástupci KDU-ČSL se prosadili v šesti obvodech, v polovině z nich vítězili.

Michael Žantovský
doporučujeme

ČSSD, která obhajovala deset křesel, měla šanci znovu získat nejvýše polovinu z nich. Do finálového kola postupovali také tři kandidáti TOP 09, dva adepti Pirátů a oba senátoři z hnutí Senátor 21.

KSČM, SDP ani Trikolóra se neprosadily, neuspěli ani bývalí ministři včetně předsedy senátní ústavní komise Jiřího Dienstbiera (ČSSD).

Vyplývá to z průběžných výsledků hlasování, které byly zveřejněny na volebním webu. Volební účast podle průběžných výsledků hlasování přesáhla 36 procent.

Žantovský vidí mnoho společných postojů se soupeřem Láskou

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský uvítal postup do druhého kola senátních voleb v Praze 5. Kandidát, kterého nominovaly ODS, TOP 09 a STAN, podle předběžných výsledků těsně vyhrál první kolo před obhajujícím senátorem Václavem Láskou (Senátor 21). Žantovský uvedl, že s Láskou mají mnoho společných postojů.

"Těší mě, že jsme postoupili do druhého kola. Kandidovat v obvodě, kde kandiduje současný senátor, není nikdy jednoduché a my jsme věděli, že to nebude lehké a připravili jsme se na to a zatím se nám daří," řekl Žantovský novinářům ve volebním štábu TOP 09. Svou strategii pro druhé kolo nenastínil.

K předběžným výsledkům voleb, v nichž postupující kandidáty do druhého kola dělily dva procentní body, uvedl, že s protikandidátem Láskou, mají mnohá společná stanoviska a podobné postoje, proto se voliči museli rozhodovat a hlasy se tak tříštily. V příštích dnech by se však podle Žantovského mohly řešit témata, v nichž se kandidáti liší. O jaká by se mohlo jednat však neuvedl.

Obhajující senátor Láska v roce 2014 kandidoval jako nestraník za lidovce a Zelené, nyní jej kromě toho podporují i Piráti, jeho vlastní hnutí Senátor 21 a Liberálně ekologická strana (LES).

Smoljak považuje Stehlíka za silného soupeře pro druhé kolo

Senátor David Smoljak (STAN) uvítal postup do druhého kola senátních voleb v Praze 9 i to, že získal víc hlasů než při loňských doplňovacích volbách. Svého protikandidáta pro druhé kolo, vojenského historika Eduarda Stehlíka (za ODS) označil za silného soupeře. Stehlík, který v prvním kole skončil na druhém místě, řekl, že sice prohrál bitvu, ale ne válku.

"Mám radost, že jsem postoupil do druhého kola, a to větším počtem hlasů, než jsem měl loni. Nyní to bylo skoro třikrát tolik. Považuji to za dobrý výsledek," řekl Smoljak. Stehlík bude podle něj do druhého kola těžkým soupeřem. "Už jsem jednou proti kandidátovi ODS stál, a to jako outsider. Nyní je ale situace jiná," řekl ČTK.

Způsob kampaně zatím nijak výrazně měnit nechce. "Ještě si na to sedneme, ale plusem je to, že v druhém kole už budu jediný s příjmením Smoljak, v prvním kole jsem měl trochu obavy, aby si nás lidé nespletli," dodal. V Praze 9 kandidoval i jeho bratr Filip Smoljak za uskupení Pro zdraví, podle předběžných výsledků získal 3,6 procenta.

Stehlík poděkoval všem voličům, kteří mu dali hlas a poslali jej do druhého kola. "Blahopřeji panu Smoljakovi k výsledku, ale jako voják vím, že jsme prohráli bitvu, ale ne válku," řekl Stehlík. "Vůbec jej (Smoljaka) nepodceňuji, akorát jsem občas nevěděl, jestli proti mě nekandiduje pan (Zdeněk) Svěrák nebo Jára Cimrman," dodal. O podobě kampaně a jejích případných úpravách pro příští týden bude ještě jednat se svým týmem. "Dnes a zítra si na to sedneme, takže nyní to komentovat nebudu," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska není dobrým signálem

29.10.2020 18:04 Aktualizováno Cesta předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka do Španělska není dobrým signálem, řekl…

Politici odsoudili teroristický útok v Nice. Česko stojí za Macronem,…

29.10.2020 17:11 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil teroristický útok ve francouzském Nice, při němž dnes zemřeli…

KOMENTÁŘ: Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází…

29.10.2020 16:20 KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se…

Vybrané sociální dávky se budou vyplácet bez dokládání nároku, návrh…

29.10.2020 15:45 Příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě asi budou lidem vypláceny nejméně do konce roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama