Nejvyšší soud nerozhodl o návrhu na odklad omluvy za Zemanovy výroky

Nejvyšší soud (NS) dnes v úředních hodinách nerozhodl o návrhu na odklad vykonatelnosti rozsudku, podle kterého se má ministerstvo financí omluvit za výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. ČTK to řekl mluvčí soudu Petr Tomíček.

Miloš Zeman
doporučujeme

Ministerstvo mělo lhůtu k omluvě Peroutkově vnučce stanovenou do dneška. Úřad dnes vpodvečer ale sdělil, že do rozhodnutí NS o odkladu vykonatelnosti se omlouvat nebude.

Návrh na odklad vykonatelnosti spojilo ministerstvo s dovoláním, které proti verdiktu podalo ve čtvrtek. "Ministerstvo financí vyčká na rozhodnutí Nejvyššího soudu o jeho návrhu na odklad vykonatelnosti rozsudku," uvedl nyní Jakub Vintrlík z tiskového odboru úřadu na dotaz ČTK, zda se dnes ministerstvo omluví.

"Ministerstvo požádalo o odklad vykonatelnosti rozsudku Městského soudu v Praze s ohledem na charakter uložené povinnosti, kdy předmětem řízení je nevratné plnění - omluva. S ohledem na charakter plnění Nejvyšší soud opakovaně rozhodl o odkladu vykonatelnosti v obdobných řízeních a my nemáme důvod se domnívat, že by se od této praxe odchýlil i v tomto případě," dodal.

Peroutkově vnučce Terezii Kaslové se tak otevírá možnost, aby vykonání rozsudku vymáhala exekučně. Její advokát František Vyskočil ČTK sdělil, že tuto možnost teprve bude s klientkou probírat. Serveru Aktuálně.cz dnes Kaslová řekla, že když se ministerstvo do dneška neomluví, podají žádost o exekuci.

Další procesní postup NS ani očekávaný termín rozhodnutí nelze podle mluvčího Tomíčka předjímat, záleží na úvaze senátu s předsedou Františkem Ištvánkem. NS si v pondělí z Prahy vyžádal spis, který už má k dispozici.

Statistika toho, jak rychle NS rozhoduje o odkladech vykonatelnosti, není podle Tomíčka dostupná. Návrhy někdy přicházejí před podáním dovolání, někdy s dovoláním, někdy až s odstupem času.

Ve sporu kvůli Zemanovým výrokům o Peroutkovi odložil NS vykonatelnost verdiktu už v roce 2016. Předtím se ovšem Kaslová obrátila na exekutora, který uložil prezidentské kanceláři pokutu 100.000 korun za nerespektování rozsudku. Tehdy se totiž měl omlouvat právě Hrad, který následně požádal o odložení exekuce. NS pak verdikt o omluvě zrušil s vysvětlením, že žaloba Kaslové má směřovat na ministerstvo financí.

Pražský městský soud pak ministerstvu počátkem letošního července uložil, aby se Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku "Hitler je gentleman". Omluvu musí úřad zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu.

Dovolání, které samo o sobě nemá odkladný účinek, podalo ministerstvo v blanketní podobě, odůvodnění doplní později. Na Nejvyšší soud se chystá obrátit i Kaslová. S červencovým verdiktem spokojená nebyla, protože se domáhala širší omluvy i za další prezidentova slova. Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vystoupí s projevem v televizi. Chci říct něco důležitého, avizoval

20.09.2020 18:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí ve 20:00 vystoupí s televizním projevem. Řekl to dnes ve svém…

Jaké téma odlehčí vypjatá jednání? Tour a cyklistika jsou ideální, říká…

20.09.2020 17:30 ROZHOVOR - Sáhl po mobilu a okamžitě na něm vyťukal blahopřejnou zprávu svému slovinskému protějšku…

Schillerová: Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, ale jen pro příští…

20.09.2020 15:51 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, s nímž souvisí zavedení patnáctiprocentní…

Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho…

20.09.2020 13:31 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama