Nejvyšší soud odložil vykonatelnost rozhodnutí o omluvě za Zemanova slova

Nejvyšší soud (NS) odložil vykonatelnost rozhodnutí, podle kterého se má ministerstvo financí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana jeho někdejšímu poradci Zdeňku Šarapatkovi. Odklad platí do okamžiku, kdy soud rozhodne o dovolání ministerstva. Zatím se úřad omlouvat nemusí. Na odklad upozornil server Seznam Zprávy, v otevřených databázích ještě rozhodnutí není dostupné.

Miloš Zeman
doporučujeme

Advokát Artur Ostrý, který Šarapatku zastupuje, obdržel usnesení NS během čtvrtka. "Rozhodnutí o odložení vykonatelnosti samozřejmě respektujeme, bez detailnějšího odůvodnění jsou však právní důvody pro jeho vydání jen těžko pochopitelné," uvedl Ostrý pro Seznam Zprávy.

Mluvčí NS Petr Tomíček rozhodnutí nekomentoval s ohledem na doručování účastníkům řízení. Doplnil, že tento týden soud obdržel spis v kauze a začne se detailně zabývat dovoláním.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě.

Za Zemanův výrok se má omluvit ministerstvo, přímo hlavu státu za něj totiž zažalovat nelze. V zamítnutém odvolání ministerstvo argumentovalo tím, že Šarapatka neprokázal nesprávnost úředního postupu podle zákona o odpovědnosti státu za škodu. Soudce však tehdy poukázal na judikaturu NS, podle níž se za úřední postup považují i širší aktivity prezidenta.

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni Sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Uvedl, že výpověď podal kvůli ztrátě důvěry v Zemanovu čestnost, statečnost a pravdomluvnost.

Prezident Zeman letos v květnu jmenoval nového předsedu NS Petra Angyalossyho. Jeho jméno bylo pro část odborné veřejnosti překvapením. Angyalossy opakovaně řekl, že žádné podmínky pro jmenování nedostal a že ovlivňovat se nenechá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MZV: Česko chtělo problémy řešit, z Ruska nevidí odezvu

08.07.2020 15:37 Česko chtělo problémy ve vztazích s Ruskem řešit konzultacemi, ale nevidí na druhé straně odezvu.…

Policie obvinila dalších 26 lidí v jedné z větví brněnské korupční kauzy

08.07.2020 15:25 Policie v jedné z větví korupční kauzy v městské části Brno-střed obvinila z podplácení dalších 26…

Piráti naléhají na Babiše. Přejí si zveřejnění smluv k dostavbě Dukovan

08.07.2020 15:22 Předseda opoziční Pirátské strany Ivan Bartoš dnes vyzval dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO),…

Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí, zachovala odpočty úroků

08.07.2020 15:02 Aktualizováno Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí. Proti původnímu vládnímu návrhu a přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy