Nemám důvod se Hamáčkovi omlouvat. Jako koalice si za svými postoji stojíme, říká šéfka TOP 09

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se nehodlá omlouvat vicepremiéru a ministru vnitra Jana Hamáčkovi, jehož šéfové koalice SPOLU označili za vlastizrádce, když <a href="https://www.seznamzpravy.cz/clanek/svedectvi-hamacek-chtel-v-moskve-vymenit-vrbetice-za-milion-sputniku-152959" target="_blank" rel="noopener">podle serveru</a> Seznam Zprávy chtěl kauzu Vrbětice vyměnit za vakcíny Sputnik V. Šéf ČSSD vyzval lídry TOP 09, ODS a KDU-ČSL, aby se za svou rétoriku ospravedlnili. „Nemám žádný důvod se panu Hamáčkovi omlouvat. V naší alianci si za svými postoji stojíme,“ říká pro EuroZprávy.cz Markéta Pekarová Adamová. Rovněž předseda KDU-ČSL Marian Jurečka pro Českou televizi už potvrdil, že rovněž nemá důvod, aby vzal svá slova zpět.hra

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Předsedkyně Markéta Pekarová Adamová je přesvědčena, že ministr vnitra Jan Hamáček stále nevysvětlil, proč chtěl letět do Moskvy, když už věděl, že ruská tajná služba GRU je pravděpodobně zapojena do explozí muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. „A i bez článku, který vyšel na Seznam Zprávy, jeho připravovaná mise smrděla na sto honů a vznáší se nad ní množství otazníků. Nerozumím, jak mohl uvažovat o cestě do Moskvy, když měl zprávy, že agenti cizí mocnosti zde spáchali státní teroristický čin.“ Koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, jej označili za vlastizrádce. Vicepremiér za jejich slova požaduje omluvu. „Nemám žádný důvod se panu Hamáčkovi omlouvat,“ má zcela jasno.

Poslankyně pro EuroZprávy.cz udělala malý rozbor, jak k označení, které je velice závažné, aliance dospěla. „Jsou jen dvě věci, jak si vysvětlit počínání vlády. Buď nás řídí banda amatérů, která neumí zemi ochránit před bezpečnostními riziky, anebo, i když vědí, co se odehrálo ve Vrběticích, kde přišli o život dva naši občané, tak jsou ochotni letět rokovat do Ruska a vymýšlet si různé báchorky. V tom případě mně nenapadá nic jiného než, že je ve hře vlastizrádné jednání,“ praví Pekarová Adamová klidným hlasem, v němž není patrný jediný náznak emocí.

Pro kontakt s velvyslancem měl použít šifrovací telefon

Místopředsedkyně Sněmovního výboru pro sociální politiku neustále tvrdí, že Hamáčkova obhajoba má několik trhlin. „Například vůbec nevysvětlil, proč si jako ministr vnitra předvolal českého velvyslance v Moskvě pana Pivoňku, když v té době diplomacii ještě velel Tomáš Petříček, který o ničem nevěděl. Předvolávat si velvyslance může jen ministr zahraničních věcí. Pan Hamáček tedy překročil svoji gesci.“ Vicepremiér Hamáček povolal Vítězslava Pivoňku do Prahy už 7. dubna, když za Černínský palác ještě zodpovídal Tomáš Petříček, jenž byl odvolán až 12. dubna.

Opoziční politička nerozumí, proč vicepremiér, když nutně potřeboval mluvit s velvyslancem, mu nezavolal a po lince vše neprobrali. „Pro oznámení důležitých zpráv přece existuje šifrovaný telefon, který se při těchto příležitostech běžně používá. Je opravdu zarážející, že si jej předvolával v době, kdy neměl s ministerstvem zahraničí co do činění,“ kroutí nechápavě hlavou.

Jan Hamáček na polední tiskové konferenci oznámil, že na web Seznam Zprávy, který tvrdí, že chtěl exploze ve Vrběticích ututlat výměnou za ruské vakcíny Sputnik V, podal trestní oznámení, a to  na autory reportáže Janka Kroupu a Kristínu Cirokovou. Zároveň podá civilní žalobu na vydavatele, od něhož bude požadovat 10 milionů korun, pokud spor vyhraje. Šéf ČSSD je přesvědčený, že server nepřinesl žádné důkazy a je tak podle svých slov vláčen bahnem. Neustále opakuje, že se výměnného obchodu nedopustil. „Kdo mluví pravdu a kdo ne, musí posoudit jedině soud. Ale vzhledem k tomu, že pan Hamáček si na místo svého náměstka povolal Michala Haška, který opakovaně zřetelně lhal, což se prokázalo, pak může být ve sporu brzy jasno,“ míní Pekarová Adamová, která ale důrazně dodává, že vůbec nepredikuje, jak soud může dopadnout.

Členka výboru pro životní prostředí se ohradila proti počínání ČSSD, jejíž představitelé na ranní tiskové konferenci rozdávali takzvaný barometr důvěryhodnosti novináře Jana Kroupy. „Takové praktiky nemají v demokratické společnosti vůbec žádný prostor. Už jsme si ale od současných vládních představitelů zvykli, že neustále zpochybňují zjištění žurnalistů.“ Bývalá zastupitelka Městské části Praha 8 se domnívá, že místo podobných akcí by šéf ČSSD měl vše kolem své chystané návštěvy Moskvy jasně vysvětlit. „A ne předvádět jen nějaké zastírací manévry a donekonečna si vymýšlet prapodivné báchorky,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Markéta Pekarová Adamová.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama