Němcová to spočítala Babišovi: Jde o Čapí hnízdo a Šarocha

Poslankyně ODS Miroslava Němcová se tvrdě pustila nejen do premiéra Andreje Babiše, ale i do státního zástupce Jaroslava Šarocha kvůli posunu v kauze Čapí hnízdo. Změna Šarochova názoru podle ní vzbuzuje vážné obavy.

Miroslava Němcová na 24. kongresu ODS
doporučujeme

Miroslava Němcová označila nejnovější vývoj kolem kauzy Čapí hnízdo za „malý krok pro Jaroslava Šarocha, nebezpečný krok pro demokratickou společnost“.

Podle ní je rozhodnutí státního zástupce Šarocha o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo překvapivé. „Změna jeho názoru vzbuzuje vážné obavy,“ varuje. Zároveň připomněla některá fakta pojící se s celým případem.

„Policie ČR žádala dvakrát sněmovnu o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Pokaždé byl sněmovnou vydán. Od počátku případ dozoroval státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ve věci vlastnictví Čapího hnízda premiér opakovaně veřejně lhal,“ vyjmenovává Němcová.

Poukazuje také na to, že vyšetřování trvalo více než tři roky. „Uskutečnily se prověrky postupu státního zástupce i Policie ČR, které neshledaly v samotném vyšetřování pochybení. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v dohledové prověrce konstatovala, že vše brzdí zejména obstrukce ze strany obžalovaných, kteří neposkytovali policii požadované materiály,“ pokračuje ve svém výčtu poslankyně.

O odkazem na otevřené zdroje také připomíná, že nebyla vyslechnuta premiérova manželka Monika Babišová. „Důvodem omluv měly být její zdravotní potíže. Mezitím Monika Babišová doprovázela premiéra na zahraničních cestách a rozesílala po sítích rozverné fotografie ze svých soukromých akcí a cest,“ rýpnula si Němcová.

Poukazuje také na to, že se nepodařilo vyslechnout syna českého premiéra Andreje Babiše mladšího. „Premiérův syn byl těsně před doručením obvinění odvezen na Ruskem okupovaný Krym. Posléze se přemístil do Švýcarska , kam za ním vloni v listopadu otec zajel na partii šachů. Normálně se tomu říká ovlivňování svědků. Od té doby otec vážně nemocného syna nenavštívil. Stíhání premiérova syna poté policie vyloučila k vlastnímu řízení,“ shrnuje jednu z větší kauzy politička.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch měl podle ní na posouzení důkazů shromážděných policií proti předsedovi vlády a dalším obžalovaným dlouhou dobu. „V případě nedostatku důkazů mohl vyšetřování dávno zastavit. Místo toho ještě vloni odmítl žádost premiérových obhájců o zastavení trestního stíhání a opakovaně žádal o prodloužení termínu vyšetřování,“ píše Němcová na facebooku.

„Změna právního názoru státního zástupce Šarocha přichází tři měsíce po výměně na postu ministra spravedlnosti. Další vývoj má v rukou vedení Městského státního zastupitelství v Praze a také Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Andrej Babiš má tak obří převahu moci ekonomické, mediální a politické, že tato nerovnováha vyvrací základy ještě dobře neukotveného právního demokratického státu,“ dodává Miroslava Němcová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

TI: Strany daly zatím do krajské kampaně na 200 milionů korun

01.10.2020 19:17 Strany, hnutí a jejich koalice vložily podle organizace Transparency International do kampaně ke…

Kauza dolu Turów: ČR a Polsko budou o problému jednat, zároveň poběží…

01.10.2020 17:16 Česko a Polsko mají zájem dál přímo jednat o řešení situace kolem polského dolu Turów, přestože…

Petříček a Rau chtějí podporu Bělorusů jako prioritu EU

01.10.2020 16:57 Podpora občanské společnosti v Bělorusku by měla být jednou z priorit zahraniční politiky Evropské…

Radim Lauko je opět členem ČSSD, spor se táhl několik let

01.10.2020 16:11 Dlouholetý spor ostravského komunálního politika Radima Lauka a ČSSD kvůli jeho vyloučení v roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama