Němcová to spočítala Babišovi: Jde o Čapí hnízdo a Šarocha

Poslankyně ODS Miroslava Němcová se tvrdě pustila nejen do premiéra Andreje Babiše, ale i do státního zástupce Jaroslava Šarocha kvůli posunu v kauze Čapí hnízdo. Změna Šarochova názoru podle ní vzbuzuje vážné obavy.

Přidejte svůj názor 58 komentářů

Miroslava Němcová na 24. kongresu ODS
doporučujeme

Miroslava Němcová označila nejnovější vývoj kolem kauzy Čapí hnízdo za „malý krok pro Jaroslava Šarocha, nebezpečný krok pro demokratickou společnost“.

Podle ní je rozhodnutí státního zástupce Šarocha o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo překvapivé. „Změna jeho názoru vzbuzuje vážné obavy,“ varuje. Zároveň připomněla některá fakta pojící se s celým případem.

„Policie ČR žádala dvakrát sněmovnu o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Pokaždé byl sněmovnou vydán. Od počátku případ dozoroval státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ve věci vlastnictví Čapího hnízda premiér opakovaně veřejně lhal,“ vyjmenovává Němcová.

Poukazuje také na to, že vyšetřování trvalo více než tři roky. „Uskutečnily se prověrky postupu státního zástupce i Policie ČR, které neshledaly v samotném vyšetřování pochybení. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v dohledové prověrce konstatovala, že vše brzdí zejména obstrukce ze strany obžalovaných, kteří neposkytovali policii požadované materiály,“ pokračuje ve svém výčtu poslankyně.

O odkazem na otevřené zdroje také připomíná, že nebyla vyslechnuta premiérova manželka Monika Babišová. „Důvodem omluv měly být její zdravotní potíže. Mezitím Monika Babišová doprovázela premiéra na zahraničních cestách a rozesílala po sítích rozverné fotografie ze svých soukromých akcí a cest,“ rýpnula si Němcová.

Poukazuje také na to, že se nepodařilo vyslechnout syna českého premiéra Andreje Babiše mladšího. „Premiérův syn byl těsně před doručením obvinění odvezen na Ruskem okupovaný Krym. Posléze se přemístil do Švýcarska , kam za ním vloni v listopadu otec zajel na partii šachů. Normálně se tomu říká ovlivňování svědků. Od té doby otec vážně nemocného syna nenavštívil. Stíhání premiérova syna poté policie vyloučila k vlastnímu řízení,“ shrnuje jednu z větší kauzy politička.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch měl podle ní na posouzení důkazů shromážděných policií proti předsedovi vlády a dalším obžalovaným dlouhou dobu. „V případě nedostatku důkazů mohl vyšetřování dávno zastavit. Místo toho ještě vloni odmítl žádost premiérových obhájců o zastavení trestního stíhání a opakovaně žádal o prodloužení termínu vyšetřování,“ píše Němcová na facebooku.

„Změna právního názoru státního zástupce Šarocha přichází tři měsíce po výměně na postu ministra spravedlnosti. Další vývoj má v rukou vedení Městského státního zastupitelství v Praze a také Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Andrej Babiš má tak obří převahu moci ekonomické, mediální a politické, že tato nerovnováha vyvrací základy ještě dobře neukotveného právního demokratického státu,“ dodává Miroslava Němcová.

Loading...
Vstupte do diskuze (58)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna čelil vyloučení z ČSSD. Cesta do pekel, jde o mnohem víc, reagují…

21.09.2019 09:59 Jaroslav Foldyna včera nebyl vyloučen z ČSSD, vedení strany k tomu nenašlo dostatek hlasů.…

Abolice? Ovčáček vysvětlil, co má prezident Zeman v plánu

21.09.2019 09:12 Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se rozhodl vysvětlit, proč prezident Miloš Zeman v televizním vysílání…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama