Není důvod k panice kvůli koronaviru, uklidňoval Babiš. V karanténě je 307 osob

Premiér Andrej Babiš uklidňoval na tiskové konferenci, že není důvod skupovat ochranné roušky a potraviny kvůli koronaviru. Není žádný důvod k panice, zdůraznil. V domácí karanténě je kvůli podezření na koronavirus 307 lidí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pobývali v rizikových oblastech, ale jsou bez příznaků.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Stát je podle premiéra schopen reagovat a v České republice žádný případ nemoci dosud nebyl zachycen. Situaci Babiš konzultoval s premiéry okolních zemí.

"Není žádný důvod k panice, není důvod. Jsme připraveni," zdůraznil Babiš.

Kontaktoval také českou velvyslankyni v Římě, aby ho informovala mimo jiné o zásobování v uzavřených oblastech. "Oblast, kde žije 50.000 obyvatel, z nichž nikdo nemůže tam ani ven, zásobují tři vozy," uvedl Babiš. Nerozumí panice v českých obchodech. Lidé se podle něj nemusejí zásobovat potravinami. "Různé teorie jsou nesmyslné, protože nikdy k tomu nemůže dojít," uvedl k informaci, že ve státních rezervách jsou zásoby na 1,3 dne. Média vyzval ke střízlivému postupu.

Premiér také uvedl, že kvůli informovanosti stát rozšířil počet linek, na které se mohou lidé v případě obav z koronaviru obrátit, na dvě.

Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam (ANO) doplnil, že v domácí karanténě nařízené krajskými hygienickými stanicemi je nyní v Česku 307 lidí. Nejčastěji pobývali v rizikových oblastech severní Itálie, ale jsou bez příznaků. Pokud by se u nich objevila horečka nad 38 stupňů Celsia, dušnost nebo kašel, byli by testováni. Dosud bylo ve Státním zdravotním ústavu otestováno 154 vzorků, u některých lidí opakovaně.

Podle ministra je třeba mluvit nejen o nakažených, ale i uzdravených. "Výrazně stoupá počet uzdravených pacientů. Aktuálně je to více než 36.000 uzdravených," řekl ministr zdravotnictví. Nakažených je už téměř 84.000, více nových případů aktuálně přibývá mimo Čínu, kde epidemie začala. "Přes 80 procent lidí má lehký průběh velmi podobný respirační chorobě," dodal ministr. Vážnější průběh mají senioři a chronicky nemocní.

Zemí s třetím nejvyšším výskytem nákazy je Itálie, podle Vojtěcha tam dnes nejsou hlášené žádné nové případy. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly většina evropských případů, které se objevují v jiných zemích, souvisí s Itálií. "Jsou informace o tom, že někteří se nakazili třeba na letišti v Miláně," uvedl náměstek.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Advokát se kvůli nouzovému stavu v Česku obrátil i na Ústavní soud

29.03.2020 21:51 Advokát David Zahumenský se kvůli vyhlášení nouzového stavu obrátil na Ústavní soud (ÚS), kam podal…

Vláda prodlouží omezení volného pohybu. Vrchol epidemie teprve přijde

29.03.2020 21:22 Vláda pravděpodobně minimálně o týden prodlouží omezení volného pohybu. České televizi to dnes řekl…

Maláčová chce pro lidi pracující na dohodu příspěvek jako pro OSVČ

29.03.2020 19:22 Lidem pracujícím na dohodu by měl stát jako pomoc při pandemii koronaviru vyplácet jednorázový…

Ministerstvo chce plošný odklad splátek hypoték a úvěrů, opozice je pro

29.03.2020 18:20 Aktualizováno Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama