Neplacené volno na péči o postižené příbuzné u vlády asi narazí

Navrhovaný nárok na neplacené ošetřovatelské volno pro zaměstnance na péči o vážně postižené příbuzné zřejmě u vlády ANO a ČSSD narazí. Zákonodárcům kabinet pošle k novele skupiny poslanců koaličního hnutí podle podkladů pro pondělní schůzi vlády asi záporné stanovisko. Volno by mohlo podle předlohy trvat až rok, za splnění určitých podmínek.

Vláda ČR
doporučujeme

Ošetřovatelské volno není v novele zákoníku práce podle vládních legislativců provázáno s již existující až tříměsíční ošetřovatelskou péčí. V praxi by to vyvolalo značné výkladové potíže, případně přímo zmatečnost, uvedli. Ošetřovatelská péče podléhá souhlasu zaměstnavatele a členové rodiny se při ní mohou střídat. Z nemocenského pojištění pak dostávají 60 procent základu svého příjmu.

Proti novele se v připomínkovém řízení postavily tři ze čtyř oslovených ministerstev včetně ministerstva práce a sociálních věcí. Pouze ministerstvo zdravotnictví se vyjádřilo neutrálně. Proti byly také například Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy.

Navrhované ošetřovatelé volno by podle předkladatelů podpořilo péči rodiny o její staré nebo vážně nemocné příbuzné. "Což v konečném důsledku sníží požadavky vůči různým veřejným institucím zaměřeným na péči o staré lidi a zároveň se tím posilují rodinné vztahy," napsali poslanci v důvodové zprávě k novele. Zaměstnanci by mohli toto volno podle autorů návrhu využít zejména v případech, kdy chtějí o příbuzného pečovat a zároveň si udržet pracovní místo.

Zaměstnanci by měli podle předlohy nárok na ošetřovatelské volno na péči o svého rodiče, prarodiče nebo potomka staršího 18 let. Zaměstnavatelé by volno museli poskytnout i v případě, že by se jednalo i o příbuzné ze strany manžela, manželky nebo registrovaného partnera či partnerky.

Příbuzní by museli mít podle novely přiznaný třetí nebo čtvrtý stupeň závislosti na pomoci jiných, nebo by se do těžké či úplné závislosti náhle dostali. Podmínka by podle předkladatelů bránila zneužívání ošetřovatelského volna. Zaměstnanec by na ně měl u jednoho zaměstnavatele nárok jen jednou na konkrétního člena rodiny, navíc by musel být v pracovním poměru aspoň jeden rok.

O předloze rozhodnou zákonodárci. Není však jisté, zda se s ní Sněmovna stihne vypořádat do konce volebního období.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ODS se hlásí o slovo liberálové. Uvnitř strany se rodí nové fórum

03.08.2020 13:30 V řadách ODS se rodí takzvané Liberální fórum, jehož zakladatel, člen strany a bývalý národní…

Pražští radní se přihlásili k podpoře LGBT, na magistrátu vlaje duhová…

03.08.2020 11:00 Vedení pražského magistrátu dnes podpořilo festival Prague Pride vyvěšením duhové vlajky na budovu…

Lang příspěvkem o Zemanovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

03.08.2020 10:42 Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku…

Odpuštění odvodů využily tři pětiny firem do 50 zaměstnanců

02.08.2020 10:01 Možnosti odpuštění sociálních odvodů využilo v červnu 107.000 z celkem 186.000 menších firem, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama