"S ČSSD to nemá příliš společného." Hamáček a spol. se vypořádali s rebely

Lídr sociálních demokratů Jan Hamáček (ČSSD) hovořil s médii o krizi v Ústeckém kraji, kde se vyhrotila hádka mezi pražskou stranickou centrálou a tamním vedením. Krajská organizace ČSSD se totiž rozhodla vybudovat vlastní kandidátku pro nadcházející volby do krajských zastupitelstev pod názvem Lepší Sever. Přizváni do ní byli nejen politici z Ústeckého fóra občanů, nýbrž i hnutí ProMOST. Vedení strany s tím ale nesouhlasí.

Třicet čtyři členů ČSSD, kteří figurují na kandidátce Lepší Sever, se z tohoto důvodu rozhodlo přerušit své členství v sociální demokracii a do volebního klání se hodlají zapojit jako nezávislí kandidáti Lepšího Severu. "Je to jejich volba, my jsme od začátku upozorňovali, že ta kandidátka nemá příliš společného se sociální demokracií,“ řekl Jan Hamáček v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

"Byla nám, v rozporu se stanovami ČSSD i demokratickými principy, vnucena kandidátka, za kterou se nemůžeme s čistým svědomím postavit. Vedení sociální demokracie dává přednost jakési poslušné „Hvězdné pěchotě“ před sebevědomým a samostatným Ústeckým krajem,“ nechal se slyšet náměstek hejtmana Martin Klika (Lepší Sever).

Mezi diskutovanými jmény na kandidátce ČSSD se nachází například podnikatel a pravá ruka někdejšího českého premiéra Jiřího Paroubka Petr Benda. "Netuším, proč se nám Lepší Sever montuje do naší kandidátky," reagoval na to současný šéf sociálních demokratů. "Politická minulost některých kandidátů, kteří přišli z ODS nebo TOP 09, také nemá se sociální demokracií moc společného," dodal.

"My jsme to celé koncipovali jako týmovou spolupráci. Mrzí mě, že tohle vedení strany nepochopilo,“ sdělil expředseda krajské organizace ČSSD v Ústeckém kraji Miroslav Andrt (Lepší Sever) s poznámkou, že s ním předseda sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček nehovořil. 

"Čekal jsem, že dostaneme závěry z politického grémia – prakticky nereagoval ani pan předseda Hamáček, ani pan statutární místopředseda Onderka a nereagovali na e-maily, ani sms," podotkl.

"Já bych rozhodně nechtěl dávat prostor nějaké kritice. Každopádně platí, že kolegové už 13. července požádali o přerušení členství, to také o něčem vypovídá,“ vyjádřil se k tomu šéf ČSSD. 

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Jan Hamáček Ústecký kraj ústí nad labem politika

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nejde o špatná jablka, ale prohnilý strom Hamásu. Izrael se bouří proti zprávě o neutralitě UNRWA

Izrael kritizuje zprávu o neutralitě Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Ta přišla v pondělí s informacemi, že Tel Aviv nikdy nevyjádřil obavy ze zaměstnanců UNRWA, jejichž seznam dostává každoročně od roku 2011.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy