Nezvat Vystrčila na schůzky k diplomacii? To už je silná káva, Zeman škodí, reaguje opozice

Za velkou chybu označil předseda ODS Petr Fiala rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nezvat na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Podobně se vyjádřil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle Fialy tím Zeman škodí politické kultuře. Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že prezident postupuje správně.

Petr Fiala, předseda ODS
doporučujeme

Zemanovi vadí to, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa Sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan. V rozhovoru pro televizi Prima Zeman označil Vystrčilovu cestu za "klukovskou provokaci".

Fiala soudí, že už nepůjde o schůzky nejvyšších ústavních činitelů, ale o schůzky Zemanových přátel. Nemluvit s předsedou Senátu, druhým nejvyšším ústavním činitelem, to už je "silná káva", napsal předseda ODS na twitteru a facebookovém profilu.

Předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš soudí, že ostatní ústavní činitelé by měli respektovat rozhodnutí Senátu jako autonomní komory Parlamentu. Vystrčil podle něj cestou na Tchaj-wan neporušil žádný zákon ani usnesení. "Vzhledem k tomu, že objem investic Tchaj-wanu v Česku je větší než investice Číny, považujeme jeho cestu za naprosto legitimní. Je to také obrovská příležitost pro české firmy a školy," napsal ČTK Bartoš.

Naopak komunisté Vystrčilovu cestu kritizují. "Hodnocení, že jde o klukovinu je příliš smířlivé," napsal ČTK šéf KSČM Filip. Podotkl, že pozvánky na schůzky politiků k diplomacii jsou věcí prezidenta. "Vzhledem k tomu, že pan Vystrčil si hraje na individuální akce a nerespektuje ostatní ústavní činitele, tak si myslím, že je to správné," uvedl Filip.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury je na prezidentovi, koho si zve. "Faktem je, ze cesta na Tchaj-wan byla Vystrčilovou demonstrací s cílem oslovit před krajskými volbami voliče s protičínskými názory, které ODS přebírají Piráti a další partaje," napsal ČTK Okamura. Míní ale, že Vystrčilova mise se nelíbila ani mnohým podnikatelům a voličům občanských demokratů.

"Na základní škole bych takové chování pochopil, že kluci někoho vyloučí z party, ale na této úrovni toto fakt nechápu," komentoval na dotaz ČTK Zemanovo rozhodnutí nezvat Vystrčila lidovecký předseda Jurečka. Prezident podle něj nyní "nekope" za české zájmy, ale za zájmy čínských komunistů. "Předseda Senátu svoji cestou otevřel dveře pro další obrovské investice a obchodní spolupráci mezi ČR a Tchaj-wanem, která naší ekonomice a zaměstnanosti může nyní obrovsky pomoci," soudí Jurečka.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že prezident nepřekvapil. "Dlouhodobě se chová jako advokát zájmů Číny, a nikoliv jako prezident svébytné a suverénní České republiky. Jeho rétorika tomu opět odpovídá," napsala ČTK. Věří tomu, že senátorská cesta na Tchaj-wan bude mít pro Česko ekonomický přínos. "Skutečný ekonomický přínos, jaký doposud žádná z mnoha cest prezidenta Zemana do Číny pro české občany neměla," dodala.

Předseda Starostů Vít Rakušan se pozastavil nad prezidentovým hodnocením Vystrčilovy návštěvy Tchaj-wanu jako klukovské provokace. "Zatímco nepozvat druhého nejvyššího ústavního činitele, kterému je ze strany Číny drsně vyhrožováno, na setkání dalších ústavních činitelů, to je zcela dospělá reakce velkého českého státníka," napsal na facebooku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Dzurilla je zralý na výpověď, Babiš mu navrhuje metál. Je to k…

17.01.2021 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Pozbyl naprosté sebereflexe a ztratil i poslední zbytky své autority. Premiér Andrej…

Schodek rozpočtu letos podle Zamrazilové stoupne nad 400 miliard

17.01.2021 14:23 Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové…

Česko zaostává v akumulaci energie, pomoci může Sněmovna

17.01.2021 09:39 Česko zaostává v rozvoji využití bateriových systémů i dalších forem akumulace v elektrizační…

Babiš označil nového předsedu CDU Lascheta za zkušeného politika

16.01.2021 21:26 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) si podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama