Nouzový stav může nahradit stav nebezpečí, pokud ho vyhlásí hejtmani nebo primátor

Stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, který mohou orgány České republiky vyhlásit v reakci na mimořádnou událost; závažnějšími jsou nouzový stav, stav ohrožení státu a válečný stav. Kraje je mohou vyhlásit v případě, kdy nebude schváleno prodloužení nouzového stavu.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

Tento stav se jako bezodkladné opatření může vyhlásit, jsou-li v případě živelní pohromy, ekologické nebo průmyslové havárie, nehody nebo jiného nebezpečí ohroženy životy, zdraví, majetek, životní prostředí nebo vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek, pokud nedosahuje intenzita ohrožení značného rozsahu (není nutno vyhlásit závažnější krizový stav) a není možné odvrátit ohrožení běžnou činností správních úřadů a složek integrovaného záchranného systému.

Stav nebezpečí lze vyhlásit jen s uvedením důvodů, na nezbytně nutnou dobu a pro celé území kraje, nebo pro jeho části. Rozhodnutí o vyhlášení stavu nebezpečí musí obsahovat krizová opatření a jejich rozsah.

Stav nebezpečí pro území kraje nebo jeho část vyhlašuje hejtman kraje, v Praze primátor hlavního města. Stav nebezpečí lze vyhlásit na dobu nejvýše 30 dnů. Další prodloužení doby vyhlášeného stavu nebezpečí je možné jen se souhlasem vlády.

Rozhodnutí o stavu nebezpečí se vyhlašuje ve Věstníku právních předpisů kraje a zveřejňuje se na úředních deskách dotčených krajů a obcí, a také prostřednictvím hromadných informačních prostředků. Musí být uvedeny důvody, území, pro něž je stav vyhlášen (celé území kraje nebo jeho část), krizová opatření a jejich rozsah.

Hejtman či primátor Prahy mají za stavu nebezpečí mimořádné pravomoci, mohou rozhodovat o různých aspektech zabezpečení fungování společnosti v krizové situaci, například o ukládání pracovní výpomoci či o povinnosti poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace.

Podrobnostmi o stavu nebezpečí se zabývá i chystaná novela krizového zákona, kterou připravilo ministerstvo vnitra loni v říjnu. Změny připravilo spolu s návrhem ústavního zákona, který by měl nově obsahovat vedle nouzového stavu a stavu ohrožení státu i stav nebezpečí. Ten by pak mohla vyhlásit i vláda, která v současnosti takovou pravomoc nemá. Novelu na začátku roku zamítl Senát a poslanci se s vetem dosud nevypořádali.

V nedávné době byl stav nebezpečí v ČR vyhlášen v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Zlínsku. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) ho vyhlásil 31. července 2017 s platností do 29. srpna. V červnu 2016 vyhlásil stav nebezpečí brněnský hejtman Michal Hašek (ČSSD) na 15 dní kvůli likvidaci nelegálního skladu chemikálií v Nedvědici na Brněnsku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé by neměli počítat s rozvolněním, řekl Babiš

04.03.2021 18:34 Aktualizováno Lidé by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření…

Cílem aukce nebyl čtvrtý operátor, ale snížení cen, uvedl Babiš

04.03.2021 17:47 Cílem loňské aukce na kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G nebyl příchod čtvrtého velkého operátora…

ČT musí zaplatit Vitáskové 80.000 korun za nepravdivý výrok

04.03.2021 17:02 Aktualizováno Česká televize (ČT) musí uhradit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové 80…

Sněmovna podpořila lidoveckou novelu volebního zákona

04.03.2021 16:28 Sněmovna v prvním kole podpořila v souladu s dohodami klubů odkládanou volební novelu KDU-ČSL,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama