Nouzový stav není třeba prodlužovat, míní hejtman Okleštěk. Vznesl ale podmínku

Pokud se vyřeší pružný nákup ochranných prostředků, není potřeba nadále prodlužovat nouzový stav, míní olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Pro jeho ukončení po 30. dubnu jsou i další oslovení představitelé samospráv, a to především s ohledem na ekonomiku a její dosavadní ztráty. Jsou však opatrní kvůli samotné pandemii.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

"V případě, že bude ošetřen nákup ochranných prostředků tak, abychom neztráceli čas a dokázali pružně reagovat na vývoj situace pandemie v regionu, tak v takovém případě nemám problém s tím, že se nouzový stav ukončí. Mluvil jsem s paní ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO), říkala, že takový mechanismus je, že nám ho vysvětlí a že má oporu v zákoně," řekl dnes ČTK hejtman Ladislav Okleštěk.

Doplnil, že s ministryní o tom bude jednat dnes v Praze, ve čtvrtek to bude řešit s krajským odborem veřejných zakázek. "Poté nemám problém se zrušením nouzového stavu. Lidé se už potřebují více nadechnout, potřebujeme tu ekonomiku nakopnout," doplnil hejtman.

Ekonomiku zmiňuje v otázce nouzového stavu i olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO). Dosavadní ztráty města a městských společností vyčíslil na sto milionů korun. Poukazuje však na riziko přenosu. "Nějaká řízená forma k rozvolňování situace samozřejmě městu i ekonomice určitě pomůže, ale necítím se být povolán k tomu, zda je to dobré či špatné rozhodnutí z pohledu epidemiologického," řekl dnes ČTK Žbánek. Upřesnil, že nouzový stav převedl vedení radnice do režimu krizového štábu, přesto řadu věcí nadále schvalovala rada a přes on-line i mimořádné zastupitelstvo.

K ukončení nouzového stavu by se přiklonil i litovelský starosta Viktor Kohout, opatrný je však s ohledem na nadcházející plošné testování, které má vnést více pohledu do současné epidemiologické situace. "Zrušením nouzového stavu by se určitě ulevilo, nejen našemu městu. Na druhé straně mohou plošné testy ukázat, že ještě není vyhráno. Za sebe bych proto uvítal otázku nouzového stavu až za 14 dní," řekl dnes starosta Litovle Viktor Kohout.

Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. V celé republice platí od 12. března.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fond životního prostředí loni proplatil téměř 15 miliard korun

31.05.2020 08:25 Státní fond životního prostředí (SFŽP) loni žadatelům proplatil 14,88 miliardy korun. Více než 11…

Konec Rejstříku trestů? Evidenci by nově mohlo vést ministerstvo…

30.05.2020 10:59 Vláda asi bude souhlasit s návrhem, aby evidenci trestů a přestupků vedlo ministerstvo…

Povinnosti po ukončení rodičovské? Řada lidí tápe, hrozí jim i sankce

30.05.2020 10:10 Zřejmě neutrální stanovisko vlády dostanou zákonodárci k předloze hnutí STAN, podle níž by úřady…

Omluvte se záchranářce a požádejte, aby zůstala, apeluje exhejtman Bendl…

30.05.2020 08:45 Stojí na straně záchranářky. Bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) vyjádřil podporu i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy