Novela stavebního zákona má jít k připomínkám do konce března, uvedl Bartoš

Věcnou novelu nového stavebního zákona chce ministerstvo pro místní rozvoj předložit k připomínkovému řízení do konce března. Na dnešní konferenci v Senátu o územním plánování a vyvlastňování to řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Jde podle něj o "šibeniční termín".

Ivan Bartoš (Piráti)

Bartoš uvedl, že předloha má zejména zrušit vznik Nejvyššího stavebního úřadu a změnu struktury stavebního řízení, jak ji prosadila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). Má se podle Bartoše zaměřit také na ochranu veřejného zájmu a zjednodušení stavebního řízení.

"Není naší ambicí v tomto krátkém čase dotáhnout část územního plánování popřípadě existence regulačních plánů," uvedl ministr. Rovněž úpravy institutu plánovacích smluv mezi developery a obcemi by byly možné podle něj až ve druhé polovině volebního období.

Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) poukazovala na to, že menší obce by nemusely mít dostatek peněz na pořizování územního plánu. Doufá, že pro takovým obcím by mohl přispět stát.

Nový stavební zákon prosadil Babišův kabinet v minulém volebním období navzdory odporu tehdejších opozičních stran, které nyní tvoří vládní většinu. Má vstoupit v účinnost v polovině roku 2023, některé změny však platí už od ledna. Zákon přesouvá stavební úřady pod stát a počítá se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu. Pod ním mají být jednotlivé stavební úřady organizované podobně, jako je tomu nyní třeba u finanční správy. Podle odpůrců se tím státní správa vzdálí občanům. Nový zákon má například zajistit dodržování lhůt povolovacího řízení a posiluje postavení obcí v územním rozvoji.

Skupina koaličních poslanců a později i vláda Petra Fialy (ODS) už předložila novely, které odkládají o rok účinnost některých částí nového zákona. Jde hlavně o vznik plánovaných krajských stavebních úřadů. Zákonodárci zatím předlohy neprojednali.

Věcný záměr návrhu zákona o vyvlastnění schválil Babišův kabinet loni v létě s cílem tyto procesy zrychlit. Bartoš zdůraznil, že s institutem vyvlastnění je nutné nakládat velmi opatrně.

"Chceme, aby zákon byl skutečně vyvážený," zdůraznil ministr. Proces by se podle něho měl zrychlit a zjednodušit, mělo by se zabránit nedůvodným obstrukcím, ale zároveň se musí chránit práva vlastníků, dbát na spravedlivou náhradu a stanovit pravidla pro přezkum. "Pojďme nastavit pravidla taková, aby nešlo zneužívat tohoto institutu vůči občanům, ale zároveň aby tu nebyl nástroj pro někoho, kdo svým konáním zabraňuje bezúčelně nebo za účelem zisku nějaké stavbě, která je z povahy veřejně prospěšná," uvedl Bartoš.

Věcný záměr vyvlastňovacího zákona bývalé vlády kritizovala místopředsedkyně horní komory Jitka Seitlová (KDU-ČSL). "Je obrovský prostor na jakousi až libovůli v tom, co bude stanovené veřejně prospěšnou stavbou," řekla. Vyvlastnění by mělo být podle ní vymezeno jasně, určitě a citlivě a mělo by být svázáno s takovými pravidly, aby nebylo možné je zneužít.

Začalo bourání nájezdu na Barrandovský most. Doprava je stažena do jednoho…

18.05.2022 09:31 Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Zeman a Gazdík se shodli, že je nutná redukce obsahu vzdělávání a změna…

18.05.2022 18:54 Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu uprchlíků z Ukrajiny

18.05.2022 16:36 Aktualizováno Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Spotřební daň z benzinu a nafty se sníží, zákon podepsal prezident

18.05.2022 15:00 Aktualizováno Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.…

Milostivé léto se má zopakovat, schválila to vláda

18.05.2022 13:01 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez…

Senát schválil konec povinného přimíchávání biosložky do paliv a odklad…

18.05.2022 12:04 Aktualizováno Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu od letošního července skončí. Omezí se i…

Hrad chce o rozpočtu na příští rok ještě jednat s MF

18.05.2022 11:03 Sněmovní rozpočtový výbor dnes nerozhodl o návrhu rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) na…

Česko bude při předsednictví v EU prosazovat dostupná a udržitelná…

18.05.2022 10:39 Česko bude při předsednictví v Radě Evropské unie, kterého se ujme na začátku července, prosazovat…

Vláda odsouhlasila prodloužení nouzového stavu, posvětit ho musí Sněmovna

17.05.2022 19:29 Aktualizováno Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu, vyhlášeného kvůli migrační vlně z Ukrajiny,…

Rakušanovi přislíbil primátor Hřib, že nebude dělat unáhlené kroky

17.05.2022 19:07 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků…

Senát možná upraví zrušení povinnosti přimíchávat biosložku do benzinu

17.05.2022 17:37 Novelu, která má zrušit povinnost přimíchávat biosložku do pohonných hmot, možná Senát vrátí…

Související:

Právě se děje

reklama