Novoroční oběd v Lánech má být 3. ledna. Zeman pozval Babiše, jeho manželku i děti

Novoroční oběd prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO) je naplánován na 3. ledna. Stejně jako loni byly na tradiční setkání pozvány nejen manželky, ale i děti obou politiků. Novoroční oběd mohou zkomplikovat protiepidemická opatření.

Miloš Zeman

Letos se prezident s premiérem setkali v Lánech na novoročním obědě 5. ledna. Na rozdíl od předchozích let je na schůzku doprovodily kromě manželek i jejich děti. Pozvánku ke slavnostní tabuli dostaly děti Babiše Vivien a Frederik i letos. Podle serveru Blesk.cz by neměla chybět ani dcera Zemana Kateřina.

V pondělí bude ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhovat přechod České republiky ze třetího stupně epidemického rizika na čtvrtý stupeň. Ten mimo jiné umožňuje ve vnitřních prostorách setkávání jen šesti lidí. Pokud by platil i na začátku ledna, mohl by tak plánovanou podobu oběda, u kterého by mělo být sedm lidí, zkomplikovat. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že Pražský hrad bude podmínky oběda ještě řešit.

Na rozdíl od pravidelných schůzek, kde prezident s premiérem jednají především o aktuálních politických tématech, bývají novoroční obědy převážně společenskou záležitostí. Oba politici se ale nevyhýbají ani politickým tématům. Součástí setkání v předchozích letech byl například zápis do pamětní knihy lánského zámku.

Letos se při novoročním obědě stejně jako loni podávala paštika z kachních jater na portském víně a candát pečený na másle se zámeckými bramborami. Menu uzavřel citronový a malinový sorbet s jahodami.

Prezident také tradičně obědvá po Novém roce s předsedy horní a dolní komory Parlamentu. Podle Ovčáčka termín této schůzky zatím stanoven nebyl. Loňského setkání se ještě účastnil jako předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), zanedlouho poté zemřel. Ve funkci ho nahradil Miloš Vystrčil (ODS), se kterým má Zeman napjaté vztahy zejména kvůli jeho návštěvě Tchaj-wanu.

Tradici novoročních obědů prezidenta s premiérem v Lánech zahájil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Od počátku šlo o společenské setkání, při němž oba politiky doprovázely manželky. Výjimkou byly roky 2008, 2009 a 2013, kdy tehdejší premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas (oba ODS) již nežili s manželkami, a proto se politici setkali pouze ve dvou.

Předsedkyní KSČM bude europoslankyně Kateřina Konečná

23.10.2021 21:02 Aktualizováno Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina…

Zdravotní stav prezidenta Zemana se mírně zlepšil, uvedla ÚVN

22.10.2021 22:27 Aktualizováno Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil,…

Zemana navštívil v nemocnici Klaus, hovořili spolu 50 minut

22.10.2021 18:40 Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ve čtvrtek současného prezident Miloše Zemana v Ústřední…

Policie dál stíhá exposlance Volného (Volný blok) a Roznera (SPD)

22.10.2021 17:07 Aktualizováno Policisté pokračují v trestním řízení s bývalými poslanci Lubomírem Volným (Volný blok) a…

Na Vítkově se po roce opět uskuteční oslavy vzniku republiky

22.10.2021 14:36 Na pražském Vítkově se opět po roce uskuteční slavnostní nástup k oslavě výročí vzniku…

SPD zrušilo kvůli propadu ve volbách pražskou buňku

22.10.2021 13:24 Předsednictvo SPD zrušilo svou pražskou organizaci kvůli nízkému volebnímu zisku hnutí v hlavním…

Fiala oponuje Babišovi: To, že Evropská rada nedospěla k řešení cen…

22.10.2021 11:59 Evropská rada nedospěla k žádnému řešení rostoucích cen energií, sdělil dnes ve vyjádření pro ČTK…

Nejedlý vrátil diplomatický pas na MZV, splnil Kulhánkovu lhůtu

22.10.2021 11:55 Prezidentův poradce Martin Nejedlý vrátil na ministerstvo zahraničí diplomatický pas. Vyhověl tak…

Babiš po debatě lídrů EU o cenách energií hovořil o velkém úspěchu

22.10.2021 10:48 O velkém úspěchu dnes ráno hovořil český premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co Evropská rada v…

Řád Bílého lva měli letos obdržet Bohdalová a Remek

22.10.2021 10:09 Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit herečce Jiřině Bohdalové Řád bílého lva, uvádí dnešní Mladá…

Související:

Právě se děje

reklama