Novoroční oběd v Lánech: Zeman a Babiš vezmou i své potomky

Na tradiční novoroční oběd prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO) v neděli v Lánech doprovodí oba politiky také jejich děti. Dnes o tom na twitteru informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Bude to poprvé, kdy si hlava státu a předseda vlády na setkání vezmou i další rodinné příslušníky kromě svých manželek.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Kateřina, dcera prezidenta Miloše Zemana
doporučujeme

Zemana na obědě kromě manželky Ivany doprovodí jeho dcera Kateřina, s Babišem vedle manželky Moniky přijedou dcera Vivien a syn Frederik. Své děti z prvních manželství politici na oběd nepřivedou.

Při uvítání by se premiérova rodina měla stejně jako v předchozích letech zapsat do pamětní knihy lánského zámku. Úvodní setkání se koná za přítomnosti médií, po němž se rodiny obou politiků přesunou k obědu. Žádná tisková konference naplánovaná není, v předchozích letech ale premiér po obědě před novináři krátce shrnul obsah debaty.

Hlava státu s předsedou vlády na novoročním obědě zpravidla mluví o společenských záležitostech nebo o plánech na nadcházející rok. Obvykle se ale dotknou i aktuální politické agendy. Loni tak mluvili například o výsledku státního rozpočtu za rok 2018 nebo o plánovaných zahraničních cestách.

K jednání o aktuální politické situaci se Zeman s Babišem scházejí pravidelně zhruba jednou za měsíc na večeři v Lánech. Naposledy spolu takto jednali 17. prosince, kdy se jejich debata týkala mimo jiné odvolání ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila. Zeman v minulosti úřad i jeho dosavadního šéfa často kritizoval, zejména kvůli varování NÚKIB před výrobky čínských firem Huawei a ZTE.

Tradici novoročních obědů prezidenta s premiérem v Lánech zahájil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Od počátku šlo o společenské setkání, při němž oba politiky doprovázely manželky. Výjimkou byly roky 2008, 2009 a 2013, kdy tehdejší premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas (oba ODS) již nežili s manželkami, a proto se politici setkali pouze ve dvou. Letos poprvé se oběda zúčastní i děti prezidenta a premiéra.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat Čechů z Wu-chanu? Po evakuaci by byli v karanténě ve Francii

27.01.2020 17:02 Aktualizováno Dva čeští studenti by po případné evakuaci z čínského Wu-chanu mohli zůstat v karanténě ve Francii.…

Novou šéfkou ČTÚ je Hana Továrková, vláda odvolala Nováka

27.01.2020 16:56 Aktualizováno Vláda dnes odvolala předsedu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka, a to k dnešnímu…

Rozbroje v Praze. Podezřelá zakázka pro metro? Šéf DPP odmítá nařčení

27.01.2020 16:15 Pražský dopravní podnik (DPP) podle ředitele Petra Witowského nemohl v případě zadání kritizované…

Nová vlna antisemitismu: Svět se potýká s nenávistí, ČR problémy nemá,…

27.01.2020 14:47 Svět včetně Evropy se potýká nejen s novou vlnou antisemitismu, ale obecně s projevy nenávisti.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama