Novoroční oběd v Lánech: Zeman a Babiš vezmou i své potomky

Na tradiční novoroční oběd prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO) v neděli v Lánech doprovodí oba politiky také jejich děti. Dnes o tom na twitteru informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Bude to poprvé, kdy si hlava státu a předseda vlády na setkání vezmou i další rodinné příslušníky kromě svých manželek.

Kateřina, dcera prezidenta Miloše Zemana
doporučujeme

Zemana na obědě kromě manželky Ivany doprovodí jeho dcera Kateřina, s Babišem vedle manželky Moniky přijedou dcera Vivien a syn Frederik. Své děti z prvních manželství politici na oběd nepřivedou.

Při uvítání by se premiérova rodina měla stejně jako v předchozích letech zapsat do pamětní knihy lánského zámku. Úvodní setkání se koná za přítomnosti médií, po němž se rodiny obou politiků přesunou k obědu. Žádná tisková konference naplánovaná není, v předchozích letech ale premiér po obědě před novináři krátce shrnul obsah debaty.

Hlava státu s předsedou vlády na novoročním obědě zpravidla mluví o společenských záležitostech nebo o plánech na nadcházející rok. Obvykle se ale dotknou i aktuální politické agendy. Loni tak mluvili například o výsledku státního rozpočtu za rok 2018 nebo o plánovaných zahraničních cestách.

K jednání o aktuální politické situaci se Zeman s Babišem scházejí pravidelně zhruba jednou za měsíc na večeři v Lánech. Naposledy spolu takto jednali 17. prosince, kdy se jejich debata týkala mimo jiné odvolání ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila. Zeman v minulosti úřad i jeho dosavadního šéfa často kritizoval, zejména kvůli varování NÚKIB před výrobky čínských firem Huawei a ZTE.

Tradici novoročních obědů prezidenta s premiérem v Lánech zahájil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Od počátku šlo o společenské setkání, při němž oba politiky doprovázely manželky. Výjimkou byly roky 2008, 2009 a 2013, kdy tehdejší premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas (oba ODS) již nežili s manželkami, a proto se politici setkali pouze ve dvou. Letos poprvé se oběda zúčastní i děti prezidenta a premiéra.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš jednal s kancléřkou Merkelovou, řešili pendlery

19.01.2021 15:40 Uzavření hranic mezi Českou republikou a Německem pro pendlery by nebylo dobré. Premiér Andrej…

Miroslav Kalousek odchází ze Sněmovny, jako poslanec končí

19.01.2021 15:29 Aktualizováno Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes složil poslanecký mandát.…

Politici komentují Kalouskův odchod, cení zkušenosti i řečnické schopnosti

19.01.2021 15:25 Předseda ODS Petr Fiala si váží jasných názorů, otevřenosti a politické zkušenosti Miroslava…

STAN navrhuje, aby postup policie u Bečvy prošetřila GIBS

19.01.2021 15:14 Aktualizováno Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce, aby postup policie v případu loňské otravy řeky Bečvy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama