Novotný pro EZ: Dopis Putinovi skončí v koši, Rusové jsou pitomci

Starosta městské části Praha - Řeporyje Pavel Novotný vyvolal poprask dopisem, který skrze ruskou ambasádu adresoval prezidentovi Vladimiru Putinovi. V něm dal jasně najevo, že nehodlá diskutovat s Ruskem o svém záměru vybudovat pomník vlasovcům. Serveru EuroZprávy.cz ale přiznal, že není přesvědčen o tom, že se k adresátovi vůbec dostane.

Přidejte svůj názor 501 komentářů

Pavel Novotný
doporučujeme

V dopise adresovaném Putinovi starosta Novotný uvedl, že Řeporyje jsou suverénní městskou částí, která o budování pomníků rozhoduje sama, a to po veřejné diskusi.

"Nebudeme o našem záměru zbudovat jim pomník ani o jejich historické roli s nikým zvenčí diskutovat a už vůbec o tom nebudeme diskutovat s Ruskem, symbolem okupační moci, lži a porušování lidských práv," píše Novotný.

Dopis za všeobecného poprasku osobně doručil na ruskou ambasádu v Praze. Rozdělil tím ale laickou i odbornou veřejnost včetně politiků na dva tábory, z nichž jeden jeho krok vítá a plně podporuje, druhý tábor s ním nesouhlasí.

Například mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že hrdá země snese pomníky své minulosti, výslovně jmenoval i vlasovce. Naopak kupříkladu nejznámější český herní vývojář Daniel Vávra tvrdí, že Novotný chce rozpoutat válku, kterou nemůže vyhrát. 

Novotný dorazil k velvyslanectví na oranžovém úklidovém vozíku, který dříve označil za vlajkovou loď flotily městské části, ze kterého měl vyvěšenou řeporyjskou vlajku. Dopis adresovaný ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi po krátkém jednání s pracovníky ambasády vhodil do schránky zastupitelského úřadu.

"Psali jsme Ruské Federaci, Rusku, Putinovi, prostřednictvím pana velvyslance," uvedl pro EuroZprávy.cz starosta, zároveň ale přiznal, že si není vůbec jistý, jestli dopis dojde tam, kam má.

"Skončí to v koši v Dejvicích, ale šlo mi spíše o efekt, aby neotravovali a netlačili. Jsou to pitomci. Je ale strašné vidět ty ruské štáby. Na jejich dezinformace a snahu mě shazovat kašlu, sám si z nich dělám srandu, ale je mi jich líto," doplnil pro EuroZprávy.cz Novotný.

Prozradil také, proč si za adresáta vybral zrovna Putina. "Putinovi jsem psal i proto, že to se naskytne jednou za život. Tak jsem se mu hodně otevřel. Oni si začali," vysvětlil, co ho přimělo k tomu dopis napsat. Dodal, že odpověď neočekává.

Vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády (ROA). S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu.

Zemřelo jich při tom zhruba 300. O jejich přispění k osvobození hlavního města se za minulého režimu mlčelo. Rusko jejich zásluhy neuznává. Velitel Andrej Vlasov byl po skončení války Sověty popraven.

Loading...
Vstupte do diskuze (501)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

12.12.2019 09:59 Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

"Nevím, jak by ve Vídni vařili kafe!" Babiš se obořil na Rakousko

12.12.2019 09:58 Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na nadcházejícím summitu Evropské unie prosazovat uznání jaderné…

Reforma justice? Benešová chce změnit kárná řízení se soudci a žalobci

11.12.2019 16:21 Ministerstvo spravedlnosti chce změnit podobu kárných řízení se soudci, státními zástupci a…

Vrchní soud v Praze má nového šéfa. Prezident Zeman s jmenováním váhal

11.12.2019 15:58 Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedu ústeckého krajského soudu Luboše Dörfla do čela Vrchního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama