Novou středočeskou hejtmankou se stala Petra Pecková, jejím zástupce je Kupka

Novou středočeskou hejtmankou se dnes stala Petra Pecková z hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Ve funkci vystřídala Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), která kraj řídila v minulých čtyřech letech. Rozhodli o tom krajští zastupitelé na ustavujícím zasedání.

Petra Pecková (STAN)
doporučujeme

STAN budou vládnout v koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Nová koalice se opírá o 50 z 65 hlasů v zastupitelstvu, ANO s 15 hlasy bude jediným opozičním uskupením.

Pecková neměla protikandidáta. Podpořilo ji 50 z 65 zastupitelů, tedy celá koalice. ANO se zdrželo hlasování. Pecková uvedla, že je týmovým hráčem a má za sebou deset let zkušeností z práce komunální političky. Kraj podle ní čeká nelehký návrat do období po koronavirové pandemii.

"Budeme se teď nesmírně potýkat s nedostatkem finančních prostředků, které budou mít samozřejmě dopad do rozpočtu kraje, stejně jako do rozpočtu celé naší země. Musíme se vyrovnat s covidovou pandemií, to budou ty nejdůležitější kroky, které teď před námi stojí," uvedla Pecková krátce po zvolení.

Ve středních Čechách dosud vládla koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty. ČSSD a KSČM se nyní do zastupitelstva nedostaly.

Pětačtyřicetiletá Pecková v minulosti pracovala v televizi Nova, podílela se mimo jiné na pořadu Občanské judo. Spolupracovala také s Českou televizí a TV Barrandov, od roku 2014 je starostkou Mnichovic u Prahy. Už dříve avizovala, že po zvolení hejtmankou nebude pokračovat v uvolněné funkci v čele radnice.

Náměstky Peckové jsou Martin Kupka, Věslav Michalik a Jiří Snížek

Středočeští zastupitelé dnes zvolili jedenáctičlennou krajskou radu. Po čtyřech křeslech má hnutí STAN a ODS, Piráti mají dvě místa, Spojenci jedno. Náměstky nově zvolené hejtmanky Petry Peckové (STAN) jsou Martin Kupka (ODS), Věslav Michalik (STAN) a Jiří Snížek (Piráti). Statutárním zástupcem je Kupka.

Radním pro veřejnou dopravu se stal Petr Borecký (STAN). Finance, dotace a inovace bude řídit předseda krajské organizace STAN Věslav Michalik, vzdělávání a sport Milan Vácha (STAN), sociální věci Martin Hrabánek (ODS) a zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Radním pro investice a majetek bude Libor Lesák (ODS).

Lídr Pirátů Snížek bude mít mít na starosti regionální rozvoj a územní plánování. Druhým resortem Pirátů je životní prostředí a zemědělství, které povede Jana Skopalíková. Radním pro kulturu, památky a cestovní ruch se stal lídr Spojenců a TOP 09 Jan Jakob.

"To, co nás čeká asi jako nejtěžší úkol, je připravit rozpočet na příští rok s gigantickým výpadkem na příjmové straně, zhruba 1,7 miliardy oproti roku 2019. Musíme najít prostředky k tomu, abychom dokončili investice, které jsou v běhu, nebo na které máme jako kraj zajištěné financování z jiných zdrojů," řekl při své řeči před zvolením náměstkem Michalik. Podle něj jde o praktický, nikoli politický úkol.

Až na Kupku budou všichni členové rady uvolnění pro svou funkci, Kupka bude neuvolněným náměstkem, je zároveň starostou Líbeznic u Prahy a poslancem. Opoziční ANO dnes na tiskové konferenci kritizovalo souběh funkcí u členů nové krajské rady. Bývalá hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) například uvedla, že se sama vzdala mandátu poslankyně. "Doufám, že k tomu přistoupí stejným způsobem," řekla Jermanová.

Pecková popřála své předchůdkyni, aby se jí v dalším osobním a pracovním životě dařilo a aby se uklidnily všechny emoce a předala jí malý dárek - kytici, kterou Jermanová převzala.

Při své práci chce Pecková čerpat ze zkušeností z privátní firmy, soukromého podnikání a především z desetiletých zkušeností práce komunální političky. "Ale hlavně se budu učit, hlavně budu čerpat inspiraci v jiných krajích a hlavně budete mohou velkou inspirací vy," řekla zastupitelům.

Předsedou kontrolního výboru je Bezděk (ANO)

Středočeští zastupitelé zvolili předsedou kontrolního výboru bývalého radního pro zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO). Hnutí ANO původně do čela tohoto orgánu navrhlo bývalou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, po kritice se ale rozhodla, že se o funkci nebude ucházet. Zároveň dnes zastupitelé rozhodli o obsazení dalších výborů zastupitelstva.

Pokorná Jermanová usedne v kontrolním výboru jako řadová členka, zároveň ji zastupitelé zvolili do výboru regionální rady.

Placená funkce v čele kontrolního výboru náleží podle nepsaných dohod opozici. Zástupci budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj nominaci Pokorné Jermanové kritizovali a upozorňovali, že nemusí být zvolena. Bývalá hejtmanka poté oznámila, že do čela výboru nebude kandidovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna opět jedná o rozpočtu. Poslanci se přou a navrhují přesuny peněz

02.12.2020 16:27 Sněmovna dnes odpoledne projednává návrh státního rozpočtu na příští rok. V dnešním druhém čtení…

Vláda chce prodloužit nouzový stav o 30 dní. Přírůstek nakažených je stále…

02.12.2020 16:13 Aktualizováno Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, řekl dnes premiér Andrej…

Hamáček: Česko bude i o Vánocích ve třetím stupni PES, systém testování…

02.12.2020 16:01 Aktualizováno Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) považuje za pravděpodobné, že do Vánoc zůstane v…

Hygienický superústav? Novela zákona je potenciálně protiústavní, shodují…

02.12.2020 15:47 Navrhované změny fungování hygienické služby jsou podle právních expertů potenciálně protiústavní.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama