Nový stavební zákon? Kritika neutichá, Babiš a Dostálová budu jednat s Luklem

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) budou v pondělí jednat s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem o návrhu stavebního zákona. Babiš to dnes řekl v pořadu Partie na televizi Prima. Svaz normu označil za natolik špatnou, že je třeba vypracovat zcela nový návrh. Samostatná jednání plánuje Babiš také s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (oba ČSSD) a s památkáři, kteří rovněž normu kritizovali. Dostálová podle Babiše nezvládla komunikaci o zákonu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Klára Dostálová (ANO)
doporučujeme

Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) má nový zákon urychlit a zjednodušit povolování staveb. Povolovací řízení u staveb by se mělo zkrátit ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok, norma by měla platit od poloviny roku 2023. Návrh zákona ale sklízí kritiku z řady míst.

Lukl kritizoval zejména plánované převedení úředníků zabývajících se stavební agendou z obcí na stát. Ministerstvo vnitra varovalo před možným zablokováním stavebního řízení až na rok a půl kvůli převodu agendy. Velká města vyjádřila obavy o možnost ovlivňovat územní plánování. Novelu kritizují i památkáři nebo hasiči.

Podle Babiše Dostálová nezvládla komunikaci o návrhu zákona a vysvětlování jeho obsahu. Nyní se do toho chce zapojit sám. "My máme v pondělí schůzku s panem Luklem za přítomnosti paní ministryně," řekl. Samostatná jednání plánuje s Hamáčkem, se Zaorálkem a památkáři.

Babiš nicméně odmítl vyjádření ministerstva vnitra, podle kterého by po účinnosti zákona mohly být až na rok a půl zablokovány stavební úřady. "Není pravda, že by došlo k zablokování systému," řekl. Odmítl také varování ministerstva vnitra z vysokých nákladů, které by podle analýzy úřadu mohly dosáhnout až 32 miliard. "Tam byla nesmyslná položka 30 miliard, že budeme stavět nějaké budovy pro úředníky. To je nesmysl," řekl.

Podle premiéra je nový stavební zákon nutný, aby se zrychlilo povolování staveb, které v Česku patří mezi nejpomalejší na světě. "Sto padesáté sedmé místo na světě je katastrofa. Stavební řízení trvá pět a půl roku, na dálnice 13 let," řekl Babiš. Podle něj je nutné tyto lhůty zkrátit. Vyzval i opozici, aby s vládou na úpravě stavebního zákona spolupracovala.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohra Zemana a Babiše. Opozice jásá nad verdiktem Ústavního soudu

18.02.2020 14:59 Piráti po rozhodnutí Ústavního soudu, který potvrdil platnost zákona o střetu zájmů, vyzvali české…

Lex Babiš platí. Ústavní soud zamítl návrhy prezidenta i poslanců

18.02.2020 14:49 Ústavní soud (ÚS) zamítl návrhy prezidenta Miloše Zemana a poslanců ANO na zrušení části zákona o…

Volby: ODS a Piráti se přetahují o druhé místo. S TOP 09 je amen?

18.02.2020 13:33 Aktualizováno ODS by podle volebního modelu agentury Median v lednových volbách do Sněmovny skončila druhá a…

Češi se obírají na důchodech? Babiš chystá zásadní změny

17.02.2020 22:02 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš se na sociální síti opět věnoval novinkám, které přinesl uplynulý týden.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama