Novým hejtmanem Zlínského kraje je Radim Holiš z ANO

Novým hejtmanem Zlínského kraje dnes zastupitelé na svém ustavujícím zasedání zvolili krajského volebního lídra hnutí ANO a starostu Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku Radima Holiše. V čele hejtmanství nahradil Jiřího Čunka z KDU-ČSL. Lidovci po říjnových volbách zamířili do opozice. Zlínský kraj v následujících čtyřech letech povede koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 24 hlasů.

Radim Holiš (ANO)
doporučujeme

Pro Holiše hlasovalo 28 z 44 přítomných zastupitelů. "Náš Zlínský kraj je specifický, má čtyři okresy, které jsou každý jiný. O to těžší je pro každého hejtmana dát tyto čtyři okresy dohromady. Pro mě to bude výzva, pro naši novou radu, naše kolegy ze zastupitelstva, rovněž," řekl zastupitelům Holiš. Uvedl také, že v řádu měsíců opustí post starosty v Rožnově pod Radhoštěm, aby se zbavil souběhu funkcí.

Nové vedení hejtmanství se podle Holiše bude muset okamžitě začít vypořádávat se současnou epidemií koronaviru. "Když si můžeme dovolit platit reklamu na novou nemocnici, tak určitě máme dost peněz na to, abychom zaplatili mladé študáky v nemocnicích, mladé studenty na call centru," uvedl Holiš. Řekl, že covid-19 před časem sám měl. Základní koncept programového prohlášení by mohlo vedení kraje podle Holiše představit za dva až tři měsíce.

První náměstkyní hejtmana zvolili krajští zastupitelé Hanu Ančincovou (Piráti). Druhým náměstkem bude Radek Doležel (ANO), třetím náměstkem Lubomír Traub (ODS). Křeslo čtvrté náměstkyně obsadí Olga Sehnalová (za ČSSD), pátým náměstkem je David Vychytil (ANO). V minulých čtyřech letech měl Zlínský kraj pouze tři náměstky hejtmana. V radě zasednou i Zuzana Fišerová (Piráti), Zbyněk Fojtíček (ODS) a jako neuvolněný radní Jiří Jaroš (Piráti).

Třem výborům budou předsedat zástupci Pirátů, třem ODS, dvěma ANO a dvěma ČSSD. Předsedkyní kontrolního výboru dnes zastupitelé zvolili Michaelu Blahovou z KDU-ČSL. Zatímco dosud byli všichni předsedové výborů neuvolnění, nově jsou tři z nich uvolnění, což Čunek kritizoval. "Zřizování takovýchto funkcí je despotismus a je to jiná forma korupce," řekl Čunek.

Uvolněným předsedům výborů náleží odměna přes 90.000 korun měsíčně. Předsedkyně sociálního výboru Alena Gajdůšková (ČSSD) řekla, že jelikož je poslankyní, bude její odměna jen čtyřicetiprocentní. Hejtman Holiš upozornil, že krajské zastupitelstvo naopak ušetří díky tomu, že bude mít 11 výborů, dosud jich bylo 13. Koalice zrušila výbor výstavby nové Baťovy nemocnice a výbor vnějších vztahů. Počet členů jednotlivých výborů klesne z 11 lidí na devět. "Budeme skládat účet až po tom, co kolegové něco udělají," uvedl Holiš.

Kvůli epidemii koronaviru hejtmanství předpokládalo, že bude na zasedání část zastupitelů chybět a zúčastní se ho pomocí videokonference. Z osobní účasti na jednání se však omluvil pouze lidovecký zastupitel Pavel Botek. Lidé přítomní v zasedací místnosti krajského úřadu mají nasazené roušky nebo respirátory, aby snížili riziko případného přenosu nákazy. Na stolech jsou rozmístěné nádoby s dezinfekcí. Veřejnost může jednání sledovat v takzvané expozici krajského úřadu nebo v kavárně vedle zasedací místnosti, kde běží obrazový a zvukový přenos ze zastupitelstva. Zasedání lze sledovat i na internetu.

V minulém volebním období tvořili koalici ve Zlínském kraji lidovci, ANO, STAN a ODS. Kvůli chystané výstavbě krajské nemocnice ve Zlíně však byla ke konci volebního období koalice rozštěpená. Právě názor na nemocnici, jejíž vznik v květnu schválilo krajské zastupitelstvo, je stěžejním tématem, které ANO, Piráty, ODS a ČSSD ve Zlínském kraji spojuje. Za současných podmínek ji odmítají.

 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama