Novým předsedou klubu poslanců TOP 09 se stal Válek, nahradil Kalouska

Předsedou sedmičlenného klubu TOP 09 v dolní parlamentní komoře zvolili po odchodu Miroslava Kalouska ze Sněmovny poslanci TOP 09 Vlastimila Válka. Novým místopředsedou Dominika Feriho. ČTK o tom dnes informoval mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk. Místopředsedou klubu pak nadále zůstává František Vácha.

Vlastimil Válek
doporučujeme

Kalousek dnes oznámil, že se vzhledem k brzkému startu volební kampaně rozhodl složit mandát. Chce tak dát ve Sněmovně prostor k vystoupení kolegům, kteří se v říjnových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Že nebude znovu kandidovat, Kalousek avizoval od loňského léta.

Válek je jedním z nejviditelnějších kritiků kroků vlády v zasahování proti šíření epidemie covidu. Vychází přitom ze své lékařské praxe. "Převzít štafetu ve vedení poslaneckého klubu TOP 09 po Mirku Kalouskovi je pro mne čest a zároveň obrovská výzva - rétorickou laťku totiž nasadil velmi vysoko a jeho projevy zkrátka patří do sněmovního zlatého archivu," komentoval Válek svou novou roli ve vyjádření pro média. Uvedl také, že mu Kalousek slíbil pomoc a rady.

Předsedové klubů nebo jejich zástupci mají spolu s šéfy stran ve Sněmovně právo přednostní řeči. Kalousek dnes uvedl, že volební kampaň už začala a dostat šanci by tak měli ti, kteří do voleb půjdou. TOP 09 se voleb bude účastnit v koalici s ODS a lidovci. Termín sněmovních voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman před novým rokem. Konat se budou 8. a 9. října. Na Ústavní soud se minulý týden obrátili senátoři za Starosty a také za TOP 09 a lidovce, podle nichž Zeman neobvykle časným vyhlášením termínu voleb do Sněmovny zneužil svou pravomoc. Poukazují na údajný zásah do férovosti volební soutěže a zvýhodnění vládních stran vůči vznikajícím opozičním koalicím.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Blatný nebere jako útok Zemanova slova, že je vyhořelý

03.03.2021 21:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebere jako útok slova prezidenta Miloše Zemana, že na…

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama