Skandální vyjádření člena KSČM. Tvrdí, že o vině Horákové není pochyb

KSČM řeší skandál, kdy jeden z jejích straníků Tomáš Kalaba pobouřil část veřejnosti svými výroky, že sice lze diskutovat o legitimitě trestu pro Miladu Horákovou, ale nikoliv o její vině. Předseda strany Vojtěch Filip se za něj postavil a odmítl ho stáhnout z kandidátky do olomouckého zastupitelstva.

KSČM
doporučujeme

"Jistě má svůj názor podložený a každý má právo na názor. Za to ho z kandidátky stahovat nebudeme,” sdělil předseda Filip serveru Novinky.cz.

"Lze diskutovat o výši trestu, který jako takový podléhal společenské poptávce. O vině ovšem nikoli,” napsal kandidát v textu, který byl ve středu publikován na webových stránkách KSČM.

Sice vyjádřil Horákové obdiv za její schopnost stát si za svými názory. Musela ale podle něj počítat s následky, které spočívaly i v tom, že se možná ocitne v soudní síni.

Milada Horáková se po své popravě a sametové revoluci v roce 1989 stala jedním ze symbolů politických procesů v 50. letech a ztělesněním odporu vůči zrůdnostem dřívějšího komunistického režimu. Svojí řečí u soudu ztělesnila myšlenku, že za ideály je třeba bojovat i za cenu života.

Milada Horáková se narodila 25. prosince 1901. Po studiu práv vedla na pražském magistrátu oddělení sociální péče. Působila v ženském hnutí, byla členkou sociálních spolků. Za války se zapojila do odboje, byla za to v roce 1944 odsouzena k osmi letům vězení. Po válce byla zvolena poslankyní za národně socialistickou stranu. Mandát po komunistickém převratu v únoru 1948 na protest složila.

Zatčena byla 27. září 1949. Později byla obviněna z velezrady a spiknutí. Politický proces se 13 členy údajné ilegální skupiny skončil v režii sovětských poradců v červnu 1950 pro Horákovou rozsudkem smrti. Milost pro ni žádali světoznámé osobnosti, například Albert Einstein, sama Horáková požádat odmítla. Její popel skončil neznámo kde.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo se na Hradě setkal se Zemanem, prezident ocenil ekonomické vztahy

12.08.2020 22:05 Aktualizováno Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se dnes na Pražském hradě setkal s prezidentem Milošem Zemanem,…

Čínská ambasáda odsoudila Pompeovy výroky při návštěvě Česka

12.08.2020 18:54 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo neopodstatněně útočí na Čínu a očerňuje ji a podněcuje…

"Musíme se ukázat." Exnáměstek ministra promluvil o vztazích Česka a USA

12.08.2020 18:25 Po osmi letech od návštěvy bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, u níž se mimo…

Schůzka Babiše s Pompeem podle politologů potvrdila shodu ve vztazích

12.08.2020 17:25 Dnešní jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama