Objednání nižšího počtu vakcín je na demisi vlády, tvrdí Stanjura

Objednání nižšího než možného počtu dávek vakcíny proti koronaviru je na demisi vlády, řekl dnes ve Sněmovně předseda poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanujra. Bylo tím podle něho ohroženo zdraví i životy obyvatel. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) však má Česko nasmlouváno vakcín dost. Objednalo se podle něho vakcín pro 16 milionů lidí, což je zhruba dvojnásobek dospělé populace.

Zbyněk Stanjura
doporučujeme

Vláda podle serveru IHNED.cz původně objednala 81,1 procenta z dávek, na které mělo Česko od Evropské komise podle počtu obyvatel nárok. Stanjura se ptal, kdo za to může, kdo objednávku podepsal a zda o tom kabinet věděl. "Považují to za neomluvitelné selhání těch, kteří o tom rozhodovali. Tento fakt je na demisi vlády," uvedl.

Problém v prvotním objednání nižšího počtu dávek vidí problém také Hana Aulická Jírovcové (KSČM), byť Blatný učinil dodatečnou objednávku. "Země, které objednaly na 100 procent, mají nižší propady dodávek," řekla.

Blatný podotkl, že Stanjurův názor o ohrožení obyvatel nesdílí. Česko je nyní podle něho v rychlosti očkování mezi státy Evropské unie na 11. místě. Například Německo koupilo poměrně víc vakcín a je v očkování za Českem, prohlásil.

Odborná skupina navrhovala objem objednávky vakcín podle poslance ANO Davida Kasala s ohledem na předpokládaný zájem obyvatel o očkování. Připomněl, že nikdy nejsou proočkováni všichni. "Rozhodovali o tom lidi, kteří rozumí vakcinaci," řekl Kasal. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ale v této souvislosti kritizovala kabinet za to, že nespustila kampaň, která by zájem o očkování zvýšila.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opět kritizoval Blatného kvůli jeho postoji k neschválené ruské vakcíně a vyzval ho k rezignaci. Naopak předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek stanovisko ministra podpořil. "Oceňuji pana ministra, že trvá na standardním posouzení ruské vakcíny," řekl.

Sněmovna dnes podobně jako před dvěma týdny debatu o očkovací strategii zatím nedokončila. Kdy bude pokračovat, není jasné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček ve vládě skončí. Ministerstvo asi opět povede Zaorálek

11.04.2021 22:02 Aktualizováno Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na dnešní večerní schůzce s předsedou strany a…

Poslanci před derby. Slavia je na vlně, tak Skopečka ani nehecuji, říká…

11.04.2021 22:01 Aktualizováno Pohodlně se uvelebí ve svých křeslech či na pohovkách a budou napjatě sledovat nedělní 298. derby…

Babiš kritizuje skupinu MeSES: Dává svá doporučení pozdě, jsou potřeba…

11.04.2021 18:44 Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě…

Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru…

11.04.2021 17:16 Z politiků si v boji proti koronaviru podle průzkumu agentury Kantar CZ vedl nejlépe bývalý ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama