Ochrana dětí: Ministerstvo chystá řadu změn, přijdou až na půl miliardy ročně

Ministerstvo práce plánuje zvýšení odměn pěstounů na přechodnou dobu a zavedení nového příspěvku pro mladé, kteří opouštějí dětské domovy či pěstounské rodiny a studují. Víc chce resort přispívat také na provoz klokánků a podobných zařízení. Změny obsahuje připravovaná novela o ochraně dětí. Sněmovnímu sociálnímu výboru je přiblížila náměstkyně ministerstva práce Jana Hanzlíková (ANO).

Podle legislativního plánu mělo ministerstvo práce dát vládě návrh novely v září a platit měla od pololetí příštího roku. Na předloze se zatím pracuje. Výbor jednal o přípravě v červnu, po víc než čtvrt roce se zajímal o pokrok.

Odměna pěstouna na přechodnou dobu činí 20.000 korun hrubého měsíčně. Podle jedné z verzí by se mohla zvýšit na 30.000 korun. Průměrná mzda v Česku dosáhla letos v prvním čtvrtletí 32.466 korun. Polovina pracovníků v zemi vydělávala víc než 27.582 korun. "Uvažujeme rozhodně o navýšení odměny. O jakou částku by to mělo být, bude předmětem diskuse s paní ministryní (práce Janou Maláčovou z ČSSD)," uvedla Hanzlíková.

U přechodných pěstounů má dítě zůstat nejvýš rok, do té doby by se měla jeho situace vyřešit a mělo by se dostat domů, k dlouhodobým pěstounům, nebo adoptivním rodičům. Podle údajů ministerstva práce bylo na konci loňska u přechodných pěstounů 792 chlapců a děvčat. U dlouhodobých pěstounů pak žilo 11.529 dětí. O téměř tři čtvrtiny z nich se starali příbuzní, o víc než čtvrtinu pak cizí lidé.

Odměna pro dlouhodobého pěstouna za péči o jedno dítě činí podle webu resortu 12.000 korun měsíčně, o dvě děti 18.000 korun, nejméně o tři děti či vážně postižené dítě pak 30.000 korun měsíčně. Vyplácejí se i příspěvky na potřeby dítěte a další pěstounské dávky.

Ministerstvo práce plánuje pravidla upravit i u dlouhodobé pěstounské péče, a to hlavně pro příbuzné pěstouny. Hanzlíková změny nechtěla přiblížit. Už dřív se ale mluvilo o tom, že by pěstouni z rodiny mohli o peníze od státu přijít. S tím souhlasí i někteří zákonodárci.

Mladým, kteří po osmnáctých narozeninách odcházejí z dětských domovů či náhradní rodiny, by mohl stát dávat jednorázový příspěvek 25.000 korun. Měsíčně by pak po dobu studií mohli dostávat 15.000 korun. Ministerstvo výdaje už dřív vyčíslilo na 140 milionů až půl miliardy ročně podle zvoleného řešení.

Zvýšit by se mohl i příspěvek pro organizace, které pěstounům pomáhají a školí je. Nyní ročně činí 48.000 korun. Hanzlíková novou částku nepřiblížila. Už dřív zástupci resortu zmínili 60.000 korun a roční výdaje 136 milionů korun. Proti navýšení se stavěli někteří poslanci a poslankyně.

Státní příspěvek na pobyt dětí v klokánku a podobných domovech by se mohl zvednout z 22.800 na 30.000 korun měsíčně, upřesnila náměstkyně. Zařízení si stěžují na to, že je nyní částka nedostatečná. Ministerstvo pak téměř každý rok poskytuje mimořádné dotace na dofinancování.

Zástupci resortu už dřív řekli, že náklady by se po novele zvýšit neměly. Nynější výdaje by se jen přerozdělily.

Související

Více souvisejících

pěstounská péče Ministerstvo práce a soc. věcí klokánek Jana Maláčová (ČSSD) dětské domovy děti

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy