Ochrana manželství jako svazku muže a ženy u vlády zřejmě narazí

Navrhovanou ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy vláda Petra Fialy (ODS) před zákonodárci zřejmě nepodpoří. K předloze skupiny poslanců, která doplňuje listinu práv a svobod, by měl kabinet zaujmout podle podkladů pro středeční schůzi záporné stanovisko.

Vláda Petra Fialy

Změny listiny by neměly sloužit k omezení práv a oprávněných zájmů určitých skupin obyvatel, stojí v předběžném stanovisku vlády pro zákonodárce. Ve Sněmovně už je také předloha jiné poslanecké skupiny o uzákonění možnosti uzavírání manželství lidmi stejného pohlaví.

Úpravy listiny práv a svobod by měly být podle vládních legislativců výjimečné a není jisté, zda "Česká republika skutečně čelí výzvám, jež volají po navržené ústavní změně". Pochybují také tom, zda by návrh pevně zakotvil pojem manželství jako svazek muže a ženy a naplnil tak cíl předkladatelů. Podle vládních legislativců by předloha stanovila jen to, že pouze jedna podoba manželství musí být chráněna zákonem. "Tím by však mohlo dojít k porušení práva na rovné zacházení a zákazu diskriminace," napsali do předběžného stanoviska vlády, které po schválení dostanou zákonodárci.

Podpora rovnosti navíc patří podle materiálu k dlouhodobým prioritám české zahraniční a lidskoprávní politiky. "Zásada rovnosti a nediskriminace předpokládá, že ničí práva nesmí být krácena kvůli sexuální orientaci," stojí v dokumentu, který vychází z připomínek ministerstev a dalších institucí. Z přehledu vyplývá, že kabinet obdržel k ústavní předloze devět záporných stanovisek a tři kladné. Dalších sedm institucí se k novele postavilo neutrálně. Některá ministerstva poukázala na to, že případné přijetí úpravy je záležitostí politického rozhodnutí.

Návrh na úpravu listiny základních práv a svobod podala skupina pěti desítek poslanců z vládních KDU-ČSL, ODS a TOP 09 a z opozičních ANO a SPD v čele s lidovcem Markem Výborným. Účelem je podle předkladatelů doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Autoři poukazují na historické zakotvení manželství jako v zásadě trvalého svazku jednoho muže a jedné ženy zejména v evropském civilizačním okruhu. "Manželství muže a ženy má typicky potenciál naplnit všechny hlavní funkce rodiny, a zvláště pak přivést na svět další generaci a vychovat ji," stojí v důvodové zprávě.

Předloha by měla podle autorů ale také zabránit "neuváženým legislativním či výkladovým experimentům, které by se jinak potencionálně mohly podústavní právní úpravy manželství dotknout". Nynější definici manželství je třeba podle nich chránit před "ohrožením ze strany snah o její zpochybnění či přetvoření".

Návrh změny občanského zákoníku o možnosti manželství pro homosexuály podepsal vždy jeden poslanec z pěti klubů, a to vládních STAN, TOP 09, Pirátské strany a ODS a opozičního ANO. Kabinet se postavil k předlože už dřív neutrálně. Zatímco k uzákonění manželství homosexuálů by v obou komorách stačila prostá většina hlasů, pro ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy by se musela vyslovit třípětinová většina.

V minulém volebním období poslanci rozjednali obě předlohy v listopadu 2018. Debatovali o nich souběžně, do druhého čtení je poslali v dubnu 2021. Dál schvalování těchto novel do konce volebního období nepostoupilo. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování.

Na Pražském hradě se konal summit EU, politici se zabývali Ukrajinou i…

07.10.2022 19:16 Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Předpověď počasí na říjen: Meteorologové řekli, kam až klesnou teploty

05.10.2022 06:30 Říjen sice teprve začal, počasí je zatím výrazně lepší než v druhé polovině září. Co můžeme čekat…

Je to děs, buď se dáš dohromady, anebo se rozpadneš, říkají Ukrajinci…

06.10.2022 09:19 Nehledě na pozornost, jakou věnují média válce na Ukrajině, je málo informací o tom, jak se žije…

Hrozba jaderné zkázy je nejvyšší od dob Kennedyho a kubánské krize, varuje…

07.10.2022 08:11 Riziko jaderné apokalypsy je podle amerického prezidenta Joea Bidena nejvyšší od kubánské raketové…

OBRAZEM: Macron či Scholz na Pražském hradě. Česko hostilo neformální…

07.10.2022 21:35 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

OBRAZEM: Macron, Scholz a spol. v Praze. Na Hradě proběhl neformální…

07.10.2022 21:30 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

Ministr vnitra Rakušan jednal v Řecku a na Kypru o migraci

07.10.2022 19:31 Český ministr vnitra Vít Rakušan jednal v Řecku a na Kypru o migraci. V sobotu se také zúčastní…

V Praze proběhl neformální summit EU, řešily se energie i Ukrajina

07.10.2022 19:16 Aktualizováno Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Fiala považuje oba pražské summity v Praze za povedené

07.10.2022 18:25 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) považuje čtvrteční a dnešní summity evropských zemí v Praze za povedené a…

Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s…

07.10.2022 17:48 Aktualizováno Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s ukrajinskou vládou, jednat…

MPSV varuje před podvodnými weby, které nabízejí falešné formuláře k…

07.10.2022 16:58 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) varuje před podvodnými weby, které napodobují stránky…

Země EU vyzvaly Evropskou komisi, aby rychle připravila plán na snížení…

07.10.2022 16:26 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes vyzvali Evropskou komisi, aby rychle připravila plán…

Babiš se dnes setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem

07.10.2022 13:41 Bývalý předseda české vlády Andrej Babiš se dnes setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem…

EU musí najít řešení cen energií, třeba strop na plyn ve výrobě elektřiny,…

07.10.2022 11:14 Aktualizováno Evropská unie se musí domluvit na realizaci kroků ke snížení cen energií, například na zastropování…

Borrell na pražském summitu požádá lídry zemí EU o schválení platby za…

07.10.2022 10:20 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes na pražském summitu požádá lídry členských zemí o…

Související:

Právě se děje

reklama