Ochranka prezidenta Zemana má oficiálně nového šéfa

Útvar pro ochranu prezidenta ČR vede od pondělí 18. listopadu Martin Baláž, který byl dosud řízením útvaru pověřený. Splnil podmínky výběrového řízení, uvedla dnes na webu mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Bývalý vyšetřovatel v kauze Metyl obsadil místo uvolněné na konci února po rezignaci Zdeňka Šimana, který čelil kárnému řízení. V souvislosti s ochrannou službou se mluvilo o šikaně u útvaru, prošetřování ale nezjistilo, že Šiman porušil právní nebo vnitřní předpisy.

"Plukovník Baláž splnil všechny podmínky výběrového řízení, a proto mohl být, k uvedenému datu, ustanoven do funkce," píše se na policejním webu. Policejní prezidium původně chtělo ve výběrovém řízení najít šéfa ochranné služby prezidenta do konce května. Baláž v minulosti vedl také speciální policejní tým Tempus, který vznikl na policejním prezidiu s cílem vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu.

O Šimanově odchodu z funkce informovala policie na počátku února, důvody pro něj byly podle Šimana osobní. O šikaně u útvaru psala média, připustil ji také prezident Miloš Zeman. "Po důkladném prošetření celé události a řádném zhodnocení důkazů jsem dospěl k závěru, že k porušení právních předpisů či interních aktů řízení ze strany plukovníka Šimana nedošlo," uvedl ale na konci února první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Rendlová dnes také zopakovala, že k 1. prosinci skončí po více než sedmi letech ve funkci ředitel pořádkové policie Martin Hrinko a nahradí ho Petr Sehnoutka, který nyní působí jako náměstek ředitele pardubické policie. Hrinko odchází na vlastní žádost po 26 letech u policie.

Na vlastní žádost, odchází ke konci roku také náměstek ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Milan Komárek a náměstek ředitele Útvaru rychlého nasazení Vítězslav Kresta, potvrdila Rendlová dříve oznámené změny.

Komárek se loni neúspěšně ucházel ve výběrovém řízení o místo ředitele NCOZ. V minulosti vedl protikorupční policii a po odchodu Roberta Šlachty dočasně řídil i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nikdy neodstoupí? Lže, mlží, je jako dítě... Úterní demonstrace má…

12.12.2019 22:23 Aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešly desítky tisíc lidí, kteří opět žádali demisi Andreje…

Vedení ODS se postavilo za Skopečka kvůli semináře o Číně

12.12.2019 20:15 Vedení ODS se postavilo za svého poslance Jana Skopečka v souvislosti s pořádáním sněmovního…

ODS vyzvala Babiše, aby dočasně rezignoval

12.12.2019 19:30 Předseda hnutí ANO Andrej Babiš by se měl podle opoziční ODS vzdát do vyřešení svých osobních…

"Nevím, jak by ve Vídni vařili kafe!" Babiš se obořil na Rakousko

12.12.2019 09:58 Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na nadcházejícím summitu Evropské unie prosazovat uznání jaderné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama