ODS chce další pomoc podnikatelům či pravidla pro mírnění zákazů

Další pomoc podnikatelům, definice pravidel a termínů pro uvolňování opatření či stanovení podmínek pro školy a letní tábory. To jsou podle opoziční ODS některé z bodů, které musí být naplněny jako předpoklad k návratu k běžnému fungování země v době pandemie koronaviru. Občanští demokraté to uvedli v dnešní tiskové zprávě. Zásadní je podle nich také připravit zdravotní systém na další kroky či ihned otevřít některé obchody.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Petr Fiala, předseda ODS
doporučujeme

Vláda by podle ODS měla začít pracovat na plánu pokračování podpory OSVČ a podnikatelům pro květen a červen. Některá opatření přijatá kabinetem považuje opoziční strana za špatná. Jmenovitě zákony o odkladu nájmů. Podle prvního z nich firmy, které musely kvůli koronaviru uzavřít provoz, mají mít nárok na odklad nájemného od 12. března do 30. června se splatností do konce roku.

Podle druhého by nájemníci bez příjmů nemohli dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dluh za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Proti vládním úpravám měla opozice ve Sněmovně výhrady, zákony se nyní bude zabývat Senát.

Občanští demokraté míní, že lze hned otevřít malé obchody či služby pro jednotlivce, ale také velké obchody při dodržování podmínek chování. Naopak kina, divadla, festivaly a další společenské akce by mohly být povoleny až v delším horizontu. "Je potřeba se začít zabývat tím, v jakém režimu lze otevřít zoo, hrady, zámky, galerie. Ve zvláštním režimu s dodržením pravidel jako omezené množství návštěvníků, by mohly zachránit letní sezónu," uvedla ODS.

Na čase je také rozhodnout o tom, zda a kdy otevřou školy. Definovat je nutné také podmínky pro letní tábory, míní ODS. Potřeba je podle ní definovat maximální množství dětí, kontroly typu měření teploty nebo zajistit dostupnost dezinfekce.

ODS také navrhuje testování v jednotlivých oblastech republiky. "Je potřeba mít vzorky z vesnic/měst různé velikosti a typu, abychom mohli kvalifikovaně odhadnout počet infikovaných obyvatel a parametry chování infekce," uvedl poslanec Bohuslav Svoboda.

Nestačí podle něj studie na vzorku populace, která se chystá u 5000 lidí v Praze. Vláda by podle ODS také měla nastavit dlouhodobá pravidla pro pohyb venku (například používání roušek či dezinfekce ve veřejných budovách) nebo zajistit ochranné prostředky pro seniory či lidi s oslabenou imunitou. Kabinet také musí i v krizové situaci dodržovat demokratické principy, uvedla strana.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr školství Robert Plaga musel nečekaně na operaci

24.05.2020 22:04 Aktualizováno Úraz levé ruky, který si ministr zdravotnictví přivodil, si vyžádal chirurgický zákrok. Za jakých…

Komentář: Zláme lidem vládní nařízení vaz? Některé restaurace neotevřou,…

24.05.2020 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Jako by dostali od vlády danajský dar, který způsobuje obdarovanému spíše potíže než…

Zeman nového předsedu NS vybral podle věku, tvrdí Benešová

24.05.2020 12:30 Prezident Miloš Zeman vybral za nového předsedu Nejvyššího soudu (NS) Petra Angyalossyho i kvůli…

Benešová: Vláda nepočítá s odškodňováním firem. Ať jdou k soudu

24.05.2020 12:18 Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy