ODS chce odpustit menším firmám sociální odvody do konce roku

Opoziční ODS chce odpustit firmám do 50 zaměstnanců sociální odvody do letošního prosince. Poslanci občanských demokratů to navrhli v novele vládního zákona, podle něhož menší firmy nemusí za splnění určitých podmínek hradit státu odvody za červen až srpen.

Petr Fiala, předseda ODS
doporučujeme

Prodloužením úlevy zavedené kvůli ekonomickým dopadům opatření proti novému koronaviru by státní rozpočet přišel podle odhadu předkladatelů za srpen až prosinec asi o 18 miliard korun.

Poslanci ODS tvrdí, že se ekonomická situace řady podnikatelských subjektů ani po obnovení činnosti nezlepšuje. "U mnoha zaměstnavatelů došlo k tak výraznému propadu tržeb, že se dostávají do problémů nejen s likviditou, ale i s pokrytím svých nákladů," napsali v důvodové zprávě. Prodloužení odpuštění sociálních odvodů by podle nich mohlo také omezit nutnost propouštění zaměstnanců.

Podmínkou pro odpuštění odvodů je to, že firmy nepropustily více než desetinu zaměstnanců a ve srovnání s březnem nesnížily mzdy o více než deset procent. Sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti, které platí zaměstnavatel, činí 24,8 procenta pracovníkova výdělku. Pojistné se promíjí do 1,5násobku průměrné mzdy.

Předlohu občanských demokratů nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament. Předkladatelé chtějí, aby Sněmovna schválila novelu zrychleně už v úvodním kole. Není ale jasné, kdy by se k jejímu projednání mohla dostat.

Odpuštění sociálních odvodů je jednou z podpor programu Antivirus. Stát v něm vyplácí i dva druhy příspěvků. První podpora činí 80 procent z náhrady mzdy lidí v karanténě či z uzavřených provozů do 39.000 korun superhrubé mzdy. Druhá podpora odpovídá 60 procentům náhrady mzdy při omezení provozu kvůli výpadku pracovníků či surovin a při poklesu poptávky, a to do 29.000 korun superhrubé mzdy.

Program Antivirus by mohl být do budoucna nahrazen zavedením trvalého kurzarbeitu. V něm je dorovnávána mzda zaměstnancům, kterým zaměstnavatel kvůli menší poptávce snížil úvazek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček s Pompeem debatovali o bezpečnosti, Číně i technologiích

11.08.2020 21:38 Bezpečnostní témata, ale i vztahy mezi Spojenými státy, Evropskou unií a Čínou byly náplní dnešního…

Pompeo v Plzni připomněl 75 let od konce války

11.08.2020 18:43 Ministr zahraničí USA Mike Pompeo si dnes v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a…

Čerpání z programů COVID vzrostlo téměř dvojnásobně

11.08.2020 18:17 Čerpání ze záručních programů COVID podle dat České národní banky (ČNB) k 31. červenci od předchozí…

Pompeo a Petříček přijeli do Plzně, připomínají si osvobození armádou USA

11.08.2020 16:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přijeli do Plzně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama