ODS chce prodloužit živnostníkům úlevu v úhradě sociálních odvodů

Opoziční ODS prosazuje, aby stát odpustil drobným podnikatelům minimální měsíční zálohy na sociální pojištění až do konce roku. Zálohy by nemuseli platit vůbec, byť by byly vyšší. Odvody by osoby samostatně výdělečné činné doplatily až při ročním zúčtování.

Podnikatelé, ilustrační foto
doporučujeme

Poslanci občanských demokratů to navrhli v novele vládního zákona, který se vztahuje na březen až srpen.

Prodloužení jednoho z opatření na podporu podnikatelů předkladatelé zdůvodňují "neutuchajícími ekonomickými dopady koronaviru". "Cílem snížení odvodového zatížení osob samostatně výdělečně činných je umožnit jim překonat toto kritické období při udržení podnikání a zachovat jejich schopnost pokračovat v podnikání i po jeho skončení v plném rozsahu," napsali občanští demokraté v důvodové zprávě. Rozpočtové dopady návrhu odhadli nejvýše na 2,5 miliardy korun.

Základní minimální měsíční záloha činí 2544 korun. Vztahuje se na lidi, kteří vykonávají drobné podnikání jako hlavní činnost. Pro vedlejší činnost činí minimální záloha 1018 korun za měsíc.

Při případném schválení novely by se neplacení pojistného nadále neodrazilo záporně v důchodech živnostníků. K takzvaným vyloučeným dobám, k nimž obvykle patří třeba doba nemoci, by se zahrnulo celé období až do konce prosince.

Předlohu nejprve musí posoudit vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Předkladatelé chtějí, aby Sněmovna novelu schválili zrychleně už v první čtení. Není ale jisté, zda ji do konce volebního období vůbec stihne projednat.

Česká správa sociálního zabezpečení evidovala na konci loňska přes 705.600 osob samostatně výdělečně činných, které měly podnikání jako hlavní činnost a musely hradit zálohy na důchodové pojištění. Dalších 325.700 lidí mělo podnikání jako vedlejší činnost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček s Pompeem debatovali o bezpečnosti, Číně i technologiích

11.08.2020 21:38 Bezpečnostní témata, ale i vztahy mezi Spojenými státy, Evropskou unií a Čínou byly náplní dnešního…

Pompeo v Plzni připomněl 75 let od konce války

11.08.2020 18:43 Ministr zahraničí USA Mike Pompeo si dnes v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a…

Čerpání z programů COVID vzrostlo téměř dvojnásobně

11.08.2020 18:17 Čerpání ze záručních programů COVID podle dat České národní banky (ČNB) k 31. červenci od předchozí…

Pompeo a Petříček přijeli do Plzně, připomínají si osvobození armádou USA

11.08.2020 16:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přijeli do Plzně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama