ODS: Konec superhrubé mzdy ukazuje, že opozice může věci prosadit

Chystané zrušení superhrubé mzdy a související snížení daní pokládá ODS za důkaz, že dokáže věci prosazovat i z opozice. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl předseda strany Petr Fiala. Pokud neuspěje pozměňovací návrh ODS k daňovému balíčku, podpoří strana návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent.

Petr Fiala a Zbyněk Stanjura, ODS
doporučujeme

Superhrubou mzdu zavedla od roku 2008 reforma, kterou prosadila vláda Mirka Topolánka (ODS). Návrh na zrušení superhrubé mzdy předložil Babiš jako pozměňovací návrh, jinou změnu prosazuje vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který navrhl sazby 19 a 23 procent a zároveň zvýšit o 200 korun měsíčně daňovou slevu na poplatníka.

První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura řekl, že nejprve se podle procedury bude hlasovat o návrhu občanských demokratů. "Pokud by nezískala podporu čistá rovná daň 15 procent, nejsme tak politicky žárliví jako někteří představitelé vlády. Pokud premiér opsal náš program a podporuje ho, nemáme problém jeho návrh podpořit. Důležitý je výsledek, ne to, kdo se pod konkrétní papír podepsal," uvedl.

Fiala řekl, že ODS zrušení superhrubé mzdy a nižší daň z příjmu slíbila voličům a nyní ho z opozice prosadí. "S tím jsme šli do voleb, proto nás lidé volili a vypadá to, že to dokážeme úspěšně dovést do konce," uvedl. Připomněl, že obdobné změny ODS navrhla v roce 2018, aby je kabinet odmítl.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. To je potom u zaměstnanců základ daně z příjmů. Koalice ANO a ČSSD slíbila v programovém prohlášení zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb 19 a 23 procent.

Díky ODS už se podle Fialy podařilo i zrušení daně z nabytí nemovitostí. "Je to tedy druhý velký úspěch v daňové politice, který můžeme vykázat," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neoprávněná dotace pro Penam? Vláda ji bude chtít od Agrofertu zpět, řekl…

29.11.2020 14:22 Pokud se definitivně ukáže, že evropská dotace 100 milionů korun na stavbu linky na výrobu…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 14:20 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

Šéf ODS Fiala uvítal rozvolňování: Čtvrtkem snad skončí diskriminace…

29.11.2020 12:52 Aktualizováno Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také,…

Vláda opět požádá o prodloužení nouzového stavu, rozhodne Sněmovna

29.11.2020 12:50 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) znovu požádá Sněmovnu o prodloužení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama