ODS ostře kritizuje deficit rozpočtu, chce po vládě audit státních výdajů

ODS chce po vládě, aby předložila plán dalšího postupu s ohledem na rozpočet. Kabinet by podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy měl také udělat audit výdajů a snížit byrokracii. Nejsilnější opoziční strana chce také vyzvat kabinet, aby odsouhlasil návrh na zrušení superhrubé mzdy.

Petr Fiala
doporučujeme

Fiala to řekl na tiskové konferenci před mimořádnou schůzí, na níž bude Sněmovna projednávat vládní návrh na zvýšení letošního schodku rozpočtu na 500 miliard korun.

"Jsme přesvědčeni, že se nemá hlasovat o úpravách v rozpočtu, dokud vláda nepředloží nějaký plán, jak chce dál postupovat, co se chystá udělat do konce volebního období," řekl Fiala. Je také nutné, aby kabinet udělal audit výdajů, stát totiž podle Fialy neustále roste. Vláda má podle občanských demokratů také předložit plán na snížení byrokracie o 10 procent v tomto a příštím roce a koncept důchodové reformy a reformy daní a odvodů.

Předseda ODS dále řekl, že vláda nepředložila záchranný nebo investiční balíček, ale především plný balík bezradnosti. Místo toho, aby kabinet například lidi zbavil některých daní nebo je snížil, tak přemýšlí, jak další peníze vybrat nebo přerozdělit, kritizoval Fiala.

První místopředseda strany a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že pomoc občanům a firmám v čase koronavirové krize nebyla masivní, chytrá ani rychlá. Kritizoval také, že v návrhu rozpočtu na letošní rok byly příjmy, které nebyly podložené zákonem. Zmínil prodloužení vratky daně z přidané hodnoty nebo příjmy z digitální daně.

Rozpočtová rezerva se zvýší po předložení pozměňovacího návrhu premiérem Andrejem Babišem (ANO) místo o původních 137 miliard jen o 36 miliard. Podle Stanjury ale jde o 56 miliard, protože v návrhu jsou dvě nekonkrétní desetimiliardové položky - pomoc firmám a pomoc veřejnému sektoru. Případná podpora zkrácení lhůt pro projednání rozpočtu bude podle šéfa poslanců ODS záviset na rozpravě.

Totéž kritizuje i TOP 09. Její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová novinářům řekla, že návrh vlády je ukvapený, neefektivní a nezodpovědný. "Vláda odmítá začít s úsporami, není tam jediný náznak, že by se snažila šetřit. Pokračuje v blahobytných provozních výdajích schválených v roce 2019. Tento postup nás z krize nevyvede," řekla. TOP 09 bude chtít vládě návrh vrátit k dopracování. "S doporučením, aby výdaje i saldo byly sníženy o 80 miliard korun," uvedl šéf poslanců strany Miroslav Kalousek.

Hnutí SPD nepodpoří projednávání rozpočtu v legislativní nouzi, možné zkrácení lhůt napadat nebude. Poslanci chtějí od vlády vyčíslení plánovaných výdajů. Předseda SPD Tomio Okamura zopakoval, že nepodpoří rozpočet, neboť kabinet odmítá škrtat nepotřebné výdaje. Hovořil o nákupech zahraniční armádní techniky, výdajích na inkluzi ve školství, na podporu solární energetiky nebo na podporu politických neziskových organizací. SPD i ODS naopak podpoří případný příspěvek pro lidi, kteří pracují na dohodu a platí sociální odvody.

Proti rozpočtu bude hlasovat také hnutí Trikolóra, uvedl na twitteru jeho předseda Václav Klaus mladší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volební průzkum: ANO vede před Piráty a ODS, lidovci by se do Sněmovny…

12.07.2020 15:17 Aktualizováno ANO si v průzkumech veřejného mínění dál udržuje pozici suverénně nejsilnějšího uskupení na české…

Řada lázní nepřijímá poukazy přes cestovní kanceláře, některé ani od občanů

12.07.2020 15:16 Aktualizováno Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní…

Kalousek nebude v příštích volbách kandidovat do Sněmovny

12.07.2020 14:18 Bývalý ministr financí a nynější předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek už nebude v příštích…

Ústavní právo bránit se zbraní vláda asi označí za nadbytečné

12.07.2020 14:13 Za nadbytečný zřejmě označí vláda ANO a ČSSD senátní návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy