ODS se sesypala na vládu: 46 miliard jen tak vyhodí oknem

Opoziční ODS chce v rozpočtu na příští rok, který dnes odpoledne budou poslanci posuzovat v druhém čtení, posílit investice do dopravy, platy učitelů, finance na techniku dobrovolných hasičů či kulturu v regionech. Vláda podle občanských demokratů rozpouští většinu peněz ve spotřebě, investice jsou percentuálně nižší než v krizovém roce 2009.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Petr Fiala
doporučujeme

"Tehdy šlo do investic 11 procent rozpočtu, v příštím roce to má být devět procent," uvedl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. Tím, že kabinet počítá se schodkem 40 miliard, se podle něj dopouští rozpočtového trestného činu a zpronevěry růstu.

Protože Sněmovna už nemůže změnit parametry rozpočtu včetně schodku, ODS přinese pozměňovací návrhy na přesuny uvnitř. Například 500 milionů korun z podpory obnovitelných zdrojů chce přesunout na vybavení dobrovolných hasičů, 5,5 miliardy na zvýšení platů učitelů by vzala z podle ní přemrštěných dotací pro velké zemědělské podniky.

Na příspěvcích státu do kosmických aktivit, dotacích agrokomplexům, slevách na jízdném, podpoře korporacím v aktivní politice zaměstnanosti by ODS v porovnání s představou vlády ušetřila celkem 46 miliard korun, tvrdí. "Návrhy ukazují, že rozpočet se dá sestavit nejen vyrovnaný, ale i přebytkový bez dramatických škrtů, je třeba šetřit tam, kde je to namístě," uvedl Fiala.

Rozpočtový výbor minulý týden podpořil převody za více než 1,2 miliardy korun zejména na sociální služby a na výstavbu a opravy obecních škol a bytů. Finální schvalování rozpočtu přijde na řadu za týden.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spolek pro obnovu Mariánského sloupu zaplatí Praze milion, Nacher kvůli…

23.02.2020 13:10 Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze zaplatí při jeho výstavbě…

Z Vídně odstartovalo letadlo s českou humanitární pomocí Číně

23.02.2020 11:24 Aktualizováno Z Vídně dnes odstartovalo rakouské letadlo s nákladem české humanitární pomoci, které přepraví do…

Pravidla práce na dohodu či rodičovská se mají změnit. Co chystá MPSV?

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Pravidla práce na dohodu by se měla v Česku nejpozději od srpna 2022 změnit, a to podle evropských…

Kalousek navrhuje nové oslovení pro Babiše. Smí se to, říká poslanec TOP 09

22.02.2020 21:45 Aktualizováno Snad každý Čech, který sleduje politiku, dobře ví, že Miroslav Kalousek a Andrej Babiš se opravdu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama