ODS ztrhala návrh rozpočtu. Bianco šek na deficit 500 miliard? Nepřijatelné, říká Fiala

Půlbilionový schodek opoziční ODS nepodpoří, považuje ho za nepřijatelný. Bez reforem a pouze navyšováním schodku podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy nelze postupovat. S vládou jsou ochotni jednat o případné podpoře, když do 31. července přijde s auditem výdajů, s termíny snižování byrokracie či se zrušením superhrubé mzdy a celkovou reformou daní a odvodů.

Petr Fiala
doporučujeme

Novinářům to před jednáním dolní komory Parlamentu o prohloubení rozpočtu uvedl předseda ODS Petr Fiala. Rozpočtový schodek ve výši půl bilionu považuje za nepřijatelný. Přitom podle něj nelze věřit, že na všechny nemoci je lékem rozpočtový deficit bez reforem.

"Je to 50.000 korun na hlavu včetně kojenců, jedna třetina celkových příjmů rozpočtu," uvedl k 500miliardovému schodku poslanec Jan Skopeček s tím, že na druhé straně je pomalá pomoc vlády postiženým epidemií koronaviru. Ministryně Alena Schillerová (za ANO) podle něj postupuje jako účetní, nikoli strategicky, což může vést k dalšímu prohlubování deficitu.

"Pokud vláda přijme naše podmínky, dostaneme se dál," popsal Fiala postoj občanských demokratů. Vláda o podpoře deficitu jedná s komunisty, lidovci a Piráty, podle premiéra Andreje Babiše ostatní strany jednání odmítly.

V souvislosti s požadavkem komunistů, kteří dosud rozpočty menšinové vlády ANO a ČSSD vždy podpořili, na zkrácení armádních nákupů ODS varuje před takovým krokem. Vláda by podle nich neměla omezit plány na modernizaci armády. S tím podle Babiše ani nepočítá.

Podle exministra financí a šéfa sněmovního klubu opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska nelze o žádosti o navýšení rozpočtu v podobě, jak ji vláda předložila, seriózně jednat. "Vláda chce zvýšit výdaje o 137 miliard, aniž by specifikovala na jaké konkrétní účely. Podle mého názoru se Sněmovna nesmí vzdát své rozhodovací pravomoci. Není tady jediný důvod k tomu, aby novela byla projednána ve stavu legislativní nouze," uvedl na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ne mým jménem. TOP 09 spustila petici, týká se premiéra Babiše

03.07.2020 22:13 Aktualizováno Na internetu i sociálních sítích koluje elektronická petice, jejímž podpisem se jednotliví…

Maláčová: Prioritou reformy je penze náročných profesí a výchovné

03.07.2020 18:32 Největší prioritou vládní důchodové reformy je prosazení dřívějšího odchodu do penze pro pracovníky…

Starosta Řeporyjí Novotný čelí dalšímu obvinění

03.07.2020 17:18 Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k…

Dovolená ve Slovinsku: Češi musí mít negativní test na covid-19 a…

03.07.2020 16:52 Aktualizováno Češi se od půlnoci z dneška na sobotu budou muset při cestě do Slovinska prokazovat potvrzením o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy