Vyděšený Okamura: Turecká invaze do Sýrie? Přijdou k nám fanatičtí vrazi z IS

Tomio Okamura (SPD) poslal dopis premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO). Hlavním tématem je fakt, že Turecko hodlá napadnout Sýrii s cílem zlikvidovat jednotky Syrských demokratických sil, jejichž součástí jsou i kurdské bojové jednotky. Okamura zveřejnil celý dopis na facebooku.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Tomio Okamura
doporučujeme

V dopise předseda SPD popisuje, že cílem je také nepochybně zlikvidovat autonomní území Rojavy, obydlené převážně Kurdy a známé také jako syrský Kurdistán. „Syrské demokratické síly jsou nejvýznamnější pozemní vojenskou silou, která bojovala s armádou teroristů Islámského státu v Sýrii. Jimi ovládané území je také ostrovem svobody, demokracie a náboženské tolerance na území zmítané jak nenávistí, tak islámskými předsudky. Prostí občané, vojáci a ženy vojačky v syrském Kurdistánu, jsou našimi nejlepšími spojenci proti islámskému terorismu a správa jejich území je ukázkovým příkladem stabilizace regionu, kde spolu žijí, pracují i bojují Arabové, Kurdové, Turkméni, muslimové, pravoslavní, katolíci, jezídové i Židé za svobodu, lidská práva a skutečnou demokracii,“ vysvětluje.

Okamura v dopise žádá předsedu vlády České republiky, aby se Česko postavili na obranu našeho spojence. „Postavme se na stranu práva, svobody a demokracie proti tureckému agresorovi, který po desetiletí vraždí a utlačuje jak kurdský národ, tak i myšlenky na lidská práva, svobodu a skutečnou demokracii. Ve věznicích syrských Kurdů je zhruba deset tisíc bojovníků Islámského státu. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že je převezme Turecko, pokud dotyčnou oblast obsadí," varuje. 

Pokládá za reálné riziko, že fanatičtí vrazi z Islámského státu budou Tureckem osvobození. „Odejdou krom jiného i do Evropy, tak jako jejich předchůdci, kteří Tureckem už do Evropy prošli," tvrdí. 

Dále žádá, aby vláda iniciovala krizové jednání. „Jak na plénu Valného shromáždění OSN, tak v radě bezpečnosti OSN, protože konání Turecka je v rozporu se všemi principy, které OSN představuje," uvádí v dopise. 

Vláda by podle něj měla iniciovat krizové jednání i v rámci NATO. „Turecko jako člen NATO rozpoutáním války v Sýrii ohrožuje všechny spojence.“

Posledním požadavkem je, aby vláda vyzvala k rozhodnému postoji vůči Turecku. „Vedení Evropské unie a Vaši europoslanci a Váš eurokomisař podpořil jednání Evropského parlamentu a Evropské komise k situaci na hranicích Sýrie a Turecka," dodává Okamura. 

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček se pořádně naštval na Čechy: To je nejhlubší dno společnosti

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) se pořádně naštval. Rozzlobilo ho chování…

Netěsnící respirátory, chybové rychlotesty. Jak je to opravdu s čínskou…

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Když byla do České republiky dopravena první část ochranných pomůcek z Číny, náklad na letišti…

Babiš a Havlíček připustili vstup státu do firem v problémech, opozice…

04.04.2020 20:55 Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie…

Zeman a jeho poradci podpořili opatření proti koronaviru

04.04.2020 15:48 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým vyslovili podle ministrů vnitra a obrany Jana Hamáčka …

Související:

Právě se děje

Další zprávy