Okamura opět neuspěl. Zavedení referenda se zřejmě dočká zamítnutí

Zavedení obecného referenda bude ve Sněmovně čelit návrhu odpůrců všelidového hlasování na zamítnutí. Poslanci ale zatím předlohu do závěrečného schvalování neposlali, dnes její druhé čtení nedokončili. Kritický byl k návrhu ústavního zákona, jak se na něm shodli poslanci ANO, Pirátů a ČSSD, i předseda SPD Tomio Okamura. Referendum by podle něho nebylo v takové podobě funkční.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně
doporučujeme

Okamura označil návrh za vykastrovanou verzi. Neumožní podle něho lidem hlasovat o nejdůležitějších otázkách. Naopak odpůrci nepokládají za nezbytné, aby bylo obecné referendum ústavně upraveno. Marek Benda (ODS) připomněl, že ke konkrétní otázce pro všelidové hlasování je možné přijmout zvláštní zákon.

Předloha, která je nyní ve hře, předpokládá, že k vyvolání referenda by bylo nutných nejméně 450.000 podpisů. Konání by mohl podnítit také Parlament. Ve všelidovém hlasování by nebylo možné měnit ústavu ani hlasovat například o vystoupení z EU nebo z NATO. Ústavnost otázek by posuzoval Ústavní soud. Rozhodnutí v referendu by bylo závazné, pokud by pro návrh byla nadpoloviční většina hlasujících, která by zároveň představovala aspoň čtvrtinu všech voličů.

Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová uvedla, že návrh vychází z toho, že Česko je parlamentní demokracií. Pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal jej označil za dobrý kompromis. O tom, že referendum by funkční bylo, je přesvědčena poslankyně ANO Helena Válková. Předseda KSČM popřál předloze úspěch.

Okamura chce, aby k vyvolání referenda stačilo 100.000, případně 250.000 podpisů. Prosazuje také změkčení podmínek pro závaznost hlasování i to, aby lidé mohli rozhodovat o členství v mezinárodních organizacích.

I v případě, že by dolní komora předlohu nakonec ústavní většinou nejméně 120 z 200 poslanců schválila, s největší pravděpodobnosti by narazila v Senátu. Bez jeho souhlasu ústavní zákon přijat nebude.

Loading...
Vstupte do diskuze (70)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš chce pozvat do Prahy ukrajinského prezidenta Zelenského a Hončaruka

18.11.2019 20:59 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra…

Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

18.11.2019 19:50 Aktualizováno Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží…

Stát má další problém. Lidí s prověrkou je zbytečně moc

18.11.2019 19:01 Na ministerstvech a úřadech bylo loni o necelých 200 držitelů prověrky na nakládání s utajovanými…

Podle Válkové mají za obsah internetu odpovídat provozovatelé

18.11.2019 18:37 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) míní, že je zapotřebí legislativně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama