Okamurova SPD chce změny v kalendáři. 15. březen má být památný den

Poslanci SPD chtějí uzákonit 15. březen jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým Německem. Navrhli tak rozšířit dosavadní počet 15 významných dnů v českém kalendáři. Hnutí Tomia Okamury chce rovněž přejmenovat Den hrdinů druhého odboje, který připadá na 18. června, na Den hrdinů odboje proti okupaci českých zemí nacistickým Německem. Návrh nyní posoudí vláda a Sněmovna.

Tomio Okamura
doporučujeme

Novela o státních svátcích má připomenout 15. březen 1939, kdy bylo tehdejší Československo, které bylo obráno na základě mnichovské dohody o pohraniční území, obsazeno nacistickými vojsky.

"Český stát toho dne přišel o zbytky jakékoli státní suverenity, přičemž následovala jeho přímá německá vojenská okupace a zejména šestileté období plošného a cíleného nacistického teroru," uvedli poslanci SPD. S odvoláním na historiky uvedli, že během nacistické okupace zahynulo zhruba 343.000 československých občanů.

Tvůrci novely připomněli, že mezi české významné dny už patří 27. červen jako Den památky obětí komunistického režimu a 21. srpen jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Přejmenování Dne hrdinů druhého odboje zdůvodnili poslanci SPD tím, že je třeba zabránit snahám o přepisování dějin a o relativizaci viny za druhou světovou válku. "Pojem druhý odboj je neurčitý, neadresný, neutrální," míní tvůrci novely v čele s Jiřím Kobzou. Den hrdinů druhého odboje připomíná boj sedmi československých parašutistů s nacisty v kostele sv. Cyrila a Metoděje v červnu 1942.

Počet významných českých dnů se zvýšil naposledy loni, kdy se mezi ně zařadil 21. srpen. Připomíná oběti invaze a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy v roce 1968.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama