Okamurova SPD chce změny v kalendáři. 15. březen má být památný den

Poslanci SPD chtějí uzákonit 15. březen jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým Německem. Navrhli tak rozšířit dosavadní počet 15 významných dnů v českém kalendáři. Hnutí Tomia Okamury chce rovněž přejmenovat Den hrdinů druhého odboje, který připadá na 18. června, na Den hrdinů odboje proti okupaci českých zemí nacistickým Německem. Návrh nyní posoudí vláda a Sněmovna.

Přidejte svůj názor 110 komentářů

Tomio Okamura
doporučujeme

Novela o státních svátcích má připomenout 15. březen 1939, kdy bylo tehdejší Československo, které bylo obráno na základě mnichovské dohody o pohraniční území, obsazeno nacistickými vojsky.

"Český stát toho dne přišel o zbytky jakékoli státní suverenity, přičemž následovala jeho přímá německá vojenská okupace a zejména šestileté období plošného a cíleného nacistického teroru," uvedli poslanci SPD. S odvoláním na historiky uvedli, že během nacistické okupace zahynulo zhruba 343.000 československých občanů.

Tvůrci novely připomněli, že mezi české významné dny už patří 27. červen jako Den památky obětí komunistického režimu a 21. srpen jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Přejmenování Dne hrdinů druhého odboje zdůvodnili poslanci SPD tím, že je třeba zabránit snahám o přepisování dějin a o relativizaci viny za druhou světovou válku. "Pojem druhý odboj je neurčitý, neadresný, neutrální," míní tvůrci novely v čele s Jiřím Kobzou. Den hrdinů druhého odboje připomíná boj sedmi československých parašutistů s nacisty v kostele sv. Cyrila a Metoděje v červnu 1942.

Počet významných českých dnů se zvýšil naposledy loni, kdy se mezi ně zařadil 21. srpen. Připomíná oběti invaze a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy v roce 1968.

Loading...
Vstupte do diskuze (110)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek navrhuje nové oslovení pro Babiše. Chce, aby mu tak říkala celá…

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Snad každý Čech, který sleduje politiku, dobře ví, že Miroslav Kalousek a Andrej Babiš se opravdu…

Spolek pro obnovu Mariánského sloupu zaplatí Praze milion, Nacher kvůli…

23.02.2020 21:09 Aktualizováno Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze zaplatí při jeho výstavbě…

Z Vídně odstartovalo letadlo s českou humanitární pomocí Číně

23.02.2020 11:24 Aktualizováno Z Vídně dnes odstartovalo rakouské letadlo s nákladem české humanitární pomoci, které přepraví do…

Pravidla práce na dohodu či rodičovská se mají změnit. Co chystá MPSV?

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Pravidla práce na dohodu by se měla v Česku nejpozději od srpna 2022 změnit, a to podle evropských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama