Opatření se přes Velikonoce zpřísňovat nebudou. Současná stačí, oznámil Hamáček

V Česku se přes Velikonoce nebudou zpřísňovat bezpečnostní opatření kvůli novému typu koronaviru, současná jsou dostačující. Po jednání Ústředního krizového štábu to dnes řekl jeho šéf Jan Hamáček (ČSSD). Policie bude podle něj dodržování opatření v ulicích kontrolovat stejně jako doposud.

Přidejte svůj názor

policie
doporučujeme

"Jsme přesvědčeni, že současná opatření stačí," řekl Hamáček. Spoléhá na to, že si lidé uvědomí, že i při návštěvě mohou někoho nakazit. "Věřím, že lidé jsou a budou rozumní a nepustí domů někoho, kdo by jim tam mohl potenciálně zanést nějakou nemoc," řekl Hamáček. "Kdybych byl doma, tak prostě neotevřu, protože bych se bál, že mě někdo nakazí, a věřím, že takto budou uvažovat i naši spoluobčané," dodal.

Ústřední krizový štáb se podle něj zabýval i tím, jestli by nemohla být umožněna setkání lidí v menším počtu, zatím to ale možné není. Například bohoslužby tak podle Hamáčka budou muset být odslouženy dálkově, například přes videozáznam. "Je to nepříjemné, ale riziko je stále velké," doplnil Hamáček.

Ke zpřísnění bezpečnostních opatření po dobu velikonočních svátků přistoupilo například Slovensko, kde dnes začalo platit citelné omezení volného pohybu osob. Potrvá do pondělí.

Hamáček dnes také připomněl, že od čtvrtka se mají otevřít některé obchody jako stavebniny, hobbymarkety a železářství, otevřou se i obchody a opravny jízdních kol. Provozovny však musí dodržovat přísnější požadavky na hygienu. Pokud se pozitivní trend v přibývání nových případů potvrdí, bude možné podle Hamáčka zvážit další uvolnění jednotlivých opatření.

Ústřední krizový štáb se dnes zabýval i distribucí ochranných prostředků. Hamáček upozornil na to, že vnitro na svých stránkách zveřejňuje nejen počty distribuovaných prostředků celkem, ale také podrobnější údaje za jednotlivé kraje. "Daří se nám nákupy centralizovat nejen ze zahraničí, ale také od domácích dodavatelů," řekl také Hamáček.

Dodal, že hasiči nyní distribuují první desítky celoobličejových masek CM6 od Gumáren Zubří, které jsou jedním z šesti domácích výrobců ochranných pomůcek proti koronaviru, kteří budou přednostně zásobovat ministerstvo vnitra.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metnar: Když budou ohroženy výdaje na obranu, nebudu u toho

04.06.2020 09:19 Pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, podobně jako v minulosti,…

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Filipa o legiích

03.06.2020 19:20 Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o…

Program COVID nájemné získal notifikací EK, mohou začít přípravy

03.06.2020 17:53 Program COVID nájemné ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) získal notifikaci Evropské komise.…

Sněmovní komise bude kontrolovat pomoc související s virem

03.06.2020 16:40 Účinnost vládní pomoci související s epidemií nového koronaviru bude ve Sněmovně kontrolovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy