Opozice chce, aby se vláda zaměřila na úspory. Výhrady k rozpočtu má i ČSSD

Část opozičních stran chce, aby se vláda zaměřila na úspory ve výdajích státního rozpočtu. Své návrhy v tomto směru chtějí opoziční poslanci vložit do projednávané novely letošního rozpočtu, která navyšuje jeho schodek až na 500 miliard korun. Výhrady mají ale i někteří poslanci ČSSD.

Sněmovna se novelou zabývá dnes ve druhém čtení, kdy poslanci můžou své návrhy předkládat. Rozhodovat o nich budou ve třetím čtení v příštím týdnu. Ve sněmovním systému se k dnešnímu dopolední objevily tři desítky návrhů.

Z dnešní schůze nebo její části se omluvilo šest desítek poslanců. V jednacím sále jich bylo v úvodu schůze kolem 110. Omluvenku poslalo také devět členů vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Nad tím se pozastavil předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Účast dvou členů vlády na projednávání novely rozpočtu označil za opovrhování Sněmovnou.

Předseda opoziční SPD Tomio Okamura poznamenal, že vládní koalice má ke schválení schodku zajištěnou svoji většinu, takže debata poslanců je od počátku zcela formální a bez praktického dopadu na vládou prosazované zadlužení. Poslanci SPD předložili několik pozměňovacích návrhů, které by podle Okamury přinesly úspory v řádu desítek miliard korun. Chce zrušit například inkluzi ve školství nebo nákupy zahraniční vojenské techniky, případně příspěvky do EU.

Navrhovaný deficit dává vládě bianco šek, jak utrácet peníze občanů podle libosti, uvedl. Dodal, že vláda ani netuší, kam většina peněz půjde, a vyjádřil obavu, že se v zákulisí odehrává souboj lobbistů o peníze.

Kalousek varoval před takovým projednáváním novely rozpočtu, kdy na rozdíl od standardního procesu Sněmovna v prvním čtení nestanovila pevné příjmy, výdaje a saldo rozpočtu. Je to nesmírně riskantní, varoval. Už minulý týden upozornil na to, že se může stát, že výsledný schodek tak nakonec může být i vyšší než navržených 500 miliard, pokud budou poslanci navrhovat přidání peněz na různé účely, ale neuvedou jejich zdroj. Při standardním projednávání návrhu státního rozpočtu musí poslanec takový zdroj uvést, aby se o jeho návrhu dalo hlasovat.

Občanští demokraté chtějí kromě jiného vyzvat vládu k tomu, aby do konce července předložila audit výdajů státu. "Stávající výdaje spojené s provozem státu nekorespondují s možnostmi rozpočtu na straně příjmů a je potřeba identifikovat výdaje, které lze omezit," uvedla ODS.

Poslanec vládní ČSSD a bývalý předseda rozpočtového výboru Václav Votava prohlásil, že pumpováním peněz do ekonomiky vláda také vytváří obrovské zadlužení a nelze před tím strkat hlavu do písku. "Kladu si otázku, zda je skutečně možné peníze smysluplně a efektivně využít, zda je možné je proinvestovat," řekl. Očekával by, že vláda zreviduje původně schválený rozpočet a bude hledat úspory v jednotlivých kapitolách. "Nemluvím o tupých škrtech, ale o posouzení, zda některé provozní výdaje kapitol jsou opravdu v této době nezbytné," řekl Votava.

Votavu za jeho slova ocenil poslanec ODS Jan Skopeček. "Projednáváme začátek rozvratu veřejných financí," řekl. Dodal, že ho těší, když s tím má problém i zástupce tradičně levicové strany.

Související

Více souvisejících

státní rozpočet Poslanecká sněmovna Miroslav Kalousek Tomio Okamura Jan Skopeček (ODS) Václav Votava (ČSSD) ODS Vláda ČR ČSSD

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 35 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

Von der Leyenová: Rusko chce migrací destabilizovat Finsko

Rusko soustřeďuje své hybridní útoky na Finsko, přičemž ve snaze o jeho destabilizaci využívá migraci. Prohlásila to v pátek předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy