Opozice chce mimořádnou schůzi Sněmovny k odvodům či důchodům

Opoziční strany ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN chtějí svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Občanští demokraté se snaží prosadit prodloužení odpuštění odvodů pro živnostníky a malé firmy do konce roku, lidovci se chtějí vrátit ke svému návrhu na zvýšení důchodů o 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. TOP 09 žádá vládu o podporu živé kultury a Starostové a nezávislí (STAN) o snadnější získání ošetřovného. Strany to uvedly v dnešní tiskové zprávě.

Petr Fiala (ODS)

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) ČTK řekl, že opoziční žádost ještě neviděl, kvůli termínu svolání schůze kontaktuje navrhovatele. Na dnešním jednání organizačního výboru se podle něho nejčastěji mluvilo o čtvrtku příštího týdne. "Nemám problém s tím na čtvrtek ráno schůzi svolat, ale slušnost je, abych ještě zavolal navrhovatelům," uvedl.

Schůze se nakonec nemusí konat, pokud Sněmovna neschválí její navrhovaný program. "Prohlédnu si návrh pořadu, nevidím to úplně aktuálně, protože 15. září začíná řádná schůze a mnohem lepší by bylo, kdybychom se dohodli na tom, které body programu ta která opoziční strana navrhuje, aby byly projednány. Takže já to na mimořádnou schůzi nevidím," řekl ČTK a České televizi místopředseda dolní komory Vojtěch Filip (KSČM).

ODS chce odpustit firmám do 50 zaměstnanců sociální odvody do letošního prosince. Podle vládního zákona menší firmy nemusely za splnění určitých podmínek hradit státu odvody za červen až srpen. "Ve Sněmovně chceme schválit také finanční kompenzace pro kraje, které postihl v koronavirové krizi výpadek příjmů," doplnil předseda občanských demokratů Petr Fiala. Vláda podle něj ignoruje podnikatele, živnostníky a kraje.

Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by vláda měla prodloužit svým nařízením podporu pro osoby samostatně výdělečně činné v oblasti živé kultury do 31. srpna. "Rušení koncertů, festivalů a další omezení v oblasti živé kultury vystavují umělce vážným existenčním problémům, proto se k nim nesmíme obracet zády," poznamenala.

STAN se chce zaměřit na ošetřovné. Ministerstvo práce tento týden předložilo návrh novely, podle níž by se mělo při výuce na dálku po celou její dobu vyplácet ošetřovné na školáky do 13 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že úprava ošetřovného kvůli případné karanténě ve školách není teď urgentní a téma "není na stole".

Lidovci opět navrhli 500 Kč měsíčně k důchodu za vychované dítě

Poslanci opoziční KDU-ČSL opět navrhli zvýšení důchodů o 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Na zvýšený důchod by měl podle novely nárok člověk, který o dítě pečoval nejvíce, a to aspoň deset let, především tedy matka. Mohl by to ale být i otec, osvojitel nebo pěstoun. Přímý roční rozpočtový dopad předkladatelé odhadli na 16 miliard korun, z toho zhruba polovina by se podle nich státu vrátila.

"Právě časově náročná péče o děti a výchova dětí je hlavní příčinou nižších důchodů matek, případně jiných pečujících osob, a to hlavně kvůli s tím související omezené možnosti kariérního růstu, zkráceným úvazkům či kvůli kratší době pojištění a chybějícím náhradním dobám," napsali předkladatelé v důvodové zprávě.

Pětisetkorunový příspěvek za vychované dítě lidovci navrhovali již dříve v širší důchodové novele, která se týkala například také vdovských penzí a zkrácení povinné doby pojištění pro získání nároku na důchod. Sněmovna předlohu zamítla loni v prosinci už v úvodním kole.

Nynější novelu poslanců KDU-ČSL nejprve posoudí vláda, která chce letos v prosinci přidat každému důchodci 5000 korun. O novele rozhodnou zákonodárci. Není však jisté, zda ji Sněmovna stihne projednat do konce volebního období.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Jurečka v případě vládního angažmá odmítá manželství pro všechny

18.09.2021 11:22 Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Související:

Právě se děje

reklama