Opozice chce víc informací ohledně koronaviru, vláda podle některých politiků selhává

Opozice chce od vlády informace o tom, jak bude řešit situaci ohledně koronaviru. Zdravotníci musí mít podle KDU-ČSL dost materiálu pro běžné výkony. Také někteří starostové si podle lidoveckého předsedy Mariana Jurečky stěžují na nedostatek informací, dozvídají se je podle něj v médiích. Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek zdůraznil, že není důvod k hysterii. Vláda ale podle něj nečiní kroky, které by situaci uklidnily. Zástupci stran to řekli na dnešních tiskových konferencích před schůzí Sněmovny.

Adam Vojtěch (ANO)

"Naší ambicí není grilovat vládu ohledně koronavirové infekce, protože víme, že téma je velmi citlivé. Chceme ale diskutovat o praktických krocích. Co vidím jako zdravotník jako zásadní, je zajistit dostatečné zásoby zdravotnického materiálu pro zdravotnická zařízení. Zejména pro nemocnice, ale i ordinace praktických lékařů a další," řekl poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský, místopředseda sněmovního zdravotnického výboru.

Podle Jurečky by například ministerstva zdravotnictví a vnitra měla průběžně informovat o situaci starosty. "To jsou dost často lidé, kteří jsou nejvíce dotazováni občany na to, jak se situace vyvíjí, jaké případně kroky mají dělat," uvedl.

Podle Válka vláda nečiní kroky, které by situaci uklidnily. Jednotlivými nekoordinovanými rozhodnutími a nedostatkem informování naopak vytváří paniku. Kabinet podle něj dosud nepředstavil ucelený plán opatření, který by rozpracovával různé scénáře budoucího vývoje ohledně nemoci.

Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že informace o koronaviru si poslanci rádi vyslechnou. "Myslíme, že by se představitelé vlády měli méně fotit s bílými plášti a stetoskopy a měli by občany víc informovat," uvedl. Konkrétní informace podle něj postrádají obce i kraje, nemohou je pak předávat lidem. "V tom vláda zatím selhává," řekl.

Podle předsedy ODS Petra Fialy předvádí premiér nekompetenci a znejišťování veřejnosti. Jako příklad uvedli občanští demokraté zrušení letů ze severu Itálie, protože Česko se tak zbavilo možnosti kontroly pasažérů, kteří mohou využít jiná letiště.

Šéf sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že je třeba poděkovat hygienikům a dalším štábům, které připravují a prosazují opatření proti šíření koronaviru. Jmenoval náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu a hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Opatření jsou podle něj ale nerovnoměrná. Zatímco Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě má být bez diváků, další obdobné akce jsou zatím nedotčeny.

Piráti označili opatření připravovaná vládou až do víkendu, kdy byly odhaleny první případy nakažení, za dostatečná. Za podrobné vysvětlení podle nich stojí pondělní rozhodnutí vlády včetně zákazu přístupu diváků na biatlon. Také podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury je rozhodnutí diskutabilní a poškodí drobné živnostníky v regionu.

Podle šéfa SPD Tomia Okamury stát zanedbal vytvoření koncepce pro případ epidemií. "Je nutné zvýšit zásoby zdravotnického materiálu a znovu vybudovat bezpečnostní složky připravené zavést účinnou kontrolu hranic," uvedlo hnutí v usnesení předsednictva.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí po jednání vlády řekl, že o koronaviru podává informace "od rána do večera" ale nemá problém je sdělit poslancům. Neví ale, zda je to téma právě pro plénum Poslanecké sněmovny. "Rád informace podám, ale asi neřeknu nic nového, co říkám v zásadě pořád. Jsem na to připraven," konstatoval.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Česko poskytne Afghánistánu 75 milionů korun

20.09.2021 15:46 Česká republika poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun. Na dnešním zasedání to…

Babiš chce nechat rozhodnutí o minimální mzdě na příští vládě

20.09.2021 14:26 Aktualizováno Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Vyšetřovací komise k Bečvě doporučila inventarizaci a digitalizaci výpustí…

20.09.2021 12:40 Aktualizováno Zahájení celorepublikové inventarizace a digitalizace kanalizačních soustav, především těch s…

Poslanci budou řešit Zemanovy stížnosti na BIS

20.09.2021 10:44 Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Související:

Právě se děje

reklama