Opozice kritizuje Babišovu vládu: Populismus, chybí řada zákonů, žádná vize

Vládní koalice podle opozičních stran v letošním roce nepředložila žádný komplexní zákon, který by skutečně řešil zásadní problémy společnosti, nevyužívá potenciál celosvětového hospodařského růstu a postrádá dlouhodobou koncepci. Lídři opozičních stran, oslovení v anketě ČTK, také kritizují, že kabinet pouze populisticky slibuje, ale pak zvyšuje daně a není schopen sestavit alespoň vyrovnaný státní rozpočet.

Přidejte svůj názor 124 komentářů

Tomio Okamura
doporučujeme

Předsedovi ODS Petru Fialovi vadí, že kabinet nevyužívá potenciál, který nabízí celosvětový hospodářský růst. "Česká ekonomika roste nejpomaleji ze zemí V4, v rychlosti stavebního řízení je ČR 157. zemí na světě. Vláda neustále deklaruje, jak pomáhá českým důchodcům, ale opak je pravdou - dochází k dalšímu rozevírání nůžek mezi průměrnou mzdou a průměrnou penzí," uvedl. Kritizuje i zvyšování daní, bobtnající byrokracii a schválený rozpočet na rok 2020 s deficitem 40 miliard korun.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš postrádá komplexní novely či nové zákony, které by řešily skutečné zásadní problémy Česka. "Je přitom celá řada oblastí, které naše obyvatele trápí, a kde nemůžeme přešlapovat na místě a nekonat," uvedl. Chybí mu zákon o dostupném bydlení, urychlení stavebního řízení či řešení exekucí. "Namísto toho vláda zaklekla na podnikatele a jejím největším dílem je EET, kde Sněmovnou protlačila zavedení třetí a čtvrté vlny a navíc zvedla daně v daňovém balíčku," kritizuje.

Česku pod současnou vládou podle Bartoše chybí vize. "Namísto toho se setkáváme s řešeními, které jsou výplodem politického marketingu a nepřináší systémová řešení," uvedl. Upozorňuje také na vládní "nešvar", kdy kabinet zamítá dobře mířené návrhy opozice a pak je ve velmi podobné formě sám předkládá. "To jsme viděli u státních maturit z matematiky, mobilních operátorů či kumulace odměn politiků, kdy byly pirátské návrhy vládou zatrženy a následně zrecyklovány," dodal.

Na stejnou věc upozorňuje i místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek, podle kterého byli Češi letos svědky úpadku politické kultury vládnoucí koalice a chaotické a nesystematické činnosti vlády ve Sněmovně. "Vláda často blokuje projednávání mnoha kvalitních poslaneckých návrhů zákonů, které na projednávání v legislativním procesu čekají i více než jeden a půl roku. O to větším paradoxem je, že další poslanecké návrhy vláda často rovnou zamítne, aby je vzápětí sama předložila jen s kosmetickými změnami," řekl.

Předseda SPD Tomio Okamura kritizuje, že vláda dělá potřebné sociální kroky na dluh. "Dluhový rozpočet v době ekonomického růstu je zásadní chyba, která ohrožuje budoucí životní úroveň občanů," uvedl. Vládě podle něj chybí i odvaha snížit náklady na státní správu, odmítnout financování "politických neziskovek" či ukončit podporu "nepřizpůsobivých". Za katastrofální označuje SPD zahraniční politiku vlády. "Je plně pod vlivem Bruselu a Berlína," uvedl Okamura.

Z pohledu KDU-ČSL není vláda přívětivá vůči rodinám, míní předseda lidovců Marek Výborný. "Vadí mi obecně, že vláda odmítá komunikovat s opozicí. Pokud přicházíme s věcnými náměty, které mohou pomoci občanům této země a rodičům, nevím, proč bychom o nich alespoň neměli vést diskusi," uvedl. Řada slibů vlády zůstává jen na papíře, řekl s odkazem na nedávno zveřejněný Národní investiční plán. "Je to vláda slibovačů, míří ad hoc na hlasy voličů, někdy velmi populisticky, neřeší žádnou dlouhodobou vizi pro vzdělání či důchodový systém," dodal.

Podle Starostů a nezávislých uplynulý rok přinesl mnoho krásných slibů z úst vlády. "Ale už je za nimi mnohem méně práce. Vláda odmítla pomoci regionům, odmítla návrhy na rozvoj venkova, a naopak optimalizací státní správy a dalšími návrhy centralizuje svou moc," kritizuje předseda STAN Vít Rakušan. Postrádá návrhy strukturálních změn důchodového systému, investiční plán pak považuje za katastrofu.

Loading...
Vstupte do diskuze (124)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek a Schwarzenberg se naváží do Babiše: Čest Vaší práci, premiére!

08.04.2020 22:18 Aktualizováno TOP 09 není spokojena s tím, jak se vláda staví ke koronakrizi. Kriticky se vůči kabinetu a jeho…

Policisté nejspíš budou moci pokutovat přestupky ohledně koronaviru

08.04.2020 17:32 Policisté a strážníci zřejmě dostanou možnost ukládat pokuty až do 10.000 korun lidem, kteří budou…

Hamáček: Podání trestního oznámení za boj s epidemií je absurdní

08.04.2020 16:57 Podání trestního oznámení za to, že vláda bojuje proti epidemii nového typu koronaviru, považuje…

Opatření se přes Velikonoce zpřísňovat nebudou. Současná stačí, oznámil…

08.04.2020 16:26 V Česku se přes Velikonoce nebudou zpřísňovat bezpečnostní opatření kvůli novému typu koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy