Opozice kritizuje vládu za spory kolem nákupu testů pro školáky

Opozice kritizuje vládu za spory kolem výběru dodavatele antigenních testů pro školáky. Její zástupci se obávají o návrat dětí do škol a požadují prošetření průběhu výběrového řízení. Uvedli to v reakci na dnešní spor premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nad nákupem testů. Babiš v té souvislosti připustil, že kvůli špatné epidemické situaci by mohl být návrat dětí do škol ohrožen.

Martin Baxa
doporučujeme

Podle místopředsedy ODS Martina Baxy je po dnešním vyjádření Babiše návrat dětí do škol v nedohlednu. "Zpackaný tendr na antigenní testy znemožňuje splnit termín 1. března pro otevření škol maturantům. Tím padá celý harmonogram a znovu nastává nejistota, jak to se školami bude," uvedl. Dodal, že pokud je epidemické riziko otevření škol příliš velké, mají to sdělit experti a ne "nedůvěryhodní členové vlády". ODS podle něj preferuje postupný návrat dětí do škol za podmínky, že učitelé budou vybaveni ochrannými pomůckami, bude jim zajištěno očkování a žáci budou plošně testováni. Požaduje také prošetření průběhu výběrového řízení na antigenní testy.

Odložení termínu znovuotevření některých ročníků škol v případě špatného vývoje epidemické situace se nelíbí předsedovi komunistů Vojtěchu Filipovi. "Nesouhlasím (s tím), už ten zkušební test, který dělala zubní lékařka, ukázal, že pozitivní bylo jen jedno dítě," napsal ČTK.

Co nejrychlejší návrat dětí do škol požaduje i SPD. "Neboť škody, které zanechává absence prezenční výuky na našich dětech, jsou obrovské," sdělil ČTK předseda hnutí Tomio Okamura. Dlouhodobé distanční vzdělávání podle něj nemůže nahradit vztahy mezi spolužáky i žáky a učiteli. Snižuje se také podle něj úroveň vzdělání. Zároveň je potřeba ulehčit rodičům, kteří jsou s dětmi dlouhodobě doma, dodal. Zdůraznil, že případné testování žáků musí být dobrovolné, musí být použita neinvazivní metoda a stát je musí plně hradit.

Udělat maximum pro návrat do škol by se mělo i podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. "Rok bez prezenční výuky bude mít na celou generaci dětí obrovské negativní dopady, vláda by měla dělat první, poslední pro zlepšení situace a místo toho to zas vypadá, že se někdo chtěl na státní zakázce napakovat," sdělila ČTK. "Ostatně i proto šlo vládě tak moc o nouzový stav - bez nouzového stavu se zakázky musí dělat transparentně a to si evidentně na vnitru odvykli," dodala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci si v době pandemie odhlasovali vyšší příspěvky

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Poslanecké kluby budou letos dostávat na svůj provoz asi o desetinu vyšší příspěvky ze sněmovního…

Blatný nebere jako útok Zemanova slova, že je vyhořelý

03.03.2021 21:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebere jako útok slova prezidenta Miloše Zemana, že na…

Sněmovna upřednostnila verzi stavebního zákona se státními úřady

03.03.2021 19:41 Poslanci dnes rozhodli, že základem pro další projednávání návrhu nového stavebního zákona už…

ODS schválila koaliční dohodu Spolu i podobu kandidátek

03.03.2021 19:15 Vedení ODS dnes schválilo koaliční smlouvu s lidovci a TOP 09 i kandidátní listiny pro letošní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama