Opozice navrhuje delší přerušení EET, ODS dokonce její zrušení

Opoziční poslanci navrhují přerušit elektronickou evidenci tržeb (EET) na delší dobu, než vláda, která chce odklad do konce letošního roku. Důvodem pro navrhovaný odklad jsou dopady epidemie koronaviru na podnikatele a ostatní, kteří EET podléhají.

Účtenka s EET
doporučujeme

Poslanci své návrhy směřují k vládní předloze, kterou má Sněmovna projednat a schvalovat ve stavu legislativní nouze. Sněmovní rozpočtový výbor ji dnes doporučil schválit, pozměňovací návrhy nepřijal. Sněmovna už se ale dnes k hlasování nedostala, předlohu nestihla vzhledem ke konci jednacího dne projednat.

Parlament už koncem března schválil jeden odklad EET, který měl trvat tři měsíce po skončení nouzového stavu. Žádný podnikatel tak už nyní nemusí elektronicky evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Nouzový stav je zatím schválen do 17. května. Zákon odložil i spuštění poslední fáze EET, která měla nastat 1. května. Evidence se měla rozšířit na všechna zbývající odvětví, hlavně na řemeslníky, ale třeba i na lékaře nebo advokáty. 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla před poslanci, že s ohledem na současný vývoj a rozsah hospodářských dopadů na podnikatele se navrhuje osvobodit poplatníky od povinností vztahujících se k EET na delší dobu, než byl původní návrh. Poslanec ODS Vojtěch Munzar označil vystoupení ministryně Schillerové za nepřímé přiznání k tomu, že EET je zátěží pro podnikání a ekonomiku dusí.

Poslanec SPD Jan Hrnčíř navrhl prodloužit lhůtu, po kterou nebude EET fungovat, až do poloviny příštího roku. Věra Kovářová (STAN) chce přerušení až do konce příštího roku. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhl odložit spuštění 3. a 4. vlny EET, tedy rozšíření na zbývající obory činnosti, až na 1. ledna 2022, případně tuto poslední fázi zrušit. Závěrečná fáze EET měla nastat letos 1. května, ale dříve schválený zákon ji odložil na dobu tří měsíců po skončení nouzového stavu.

V dalším pozměňovacím návrhu chce Stanjura prodloužit přerušení EET do konce roku 2021, nebo 2022. Jeho stranický kolega Jan Skopeček chce přerušit EET na období jednoho roku po ukončení nouzového stavu vyhlášeného letos 12. března.

Občanští demokraté opět navrhli zrušit celou evidenci tržeb. Je to podle nich zbytečné represivní opatření. Předchozí pokusy zrušit EET ve Sněmovně neuspěly.

Poslanci už dnes nestihli projednat ani vládní návrh, který má zavést peněžní přispěvek malým společnostem s ručením omezeným poškozeným dopady epidemie koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš čeká od Prymuly krizové řízení a dohled nad opatřeními. Stane…

21.09.2020 14:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává od nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že převezme v…

Prymula ministrem? Opozice připomíná jeho kontroverzní výrok a možný střet…

21.09.2020 13:46 Opoziční politici v prvních reakcích na návrh na jmenování Romana Prymuly novým ministrem…

Vojtěch byl otloukánek. Jeho rezignace souvisí s volbami, tvrdí…

21.09.2020 13:44 Aktualizováno Odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) byl otloukánkem premiéra Andreje Babiše …

Rezignace Vojtěcha? ANO chce odvést pozornost od korupční kauzy, říká pro…

21.09.2020 13:40 Netají se se svým názorem. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová se domnívá, že za odstoupením…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama