Opozice neprosadila ve Sněmovně debatu o koronaviru, proti bylo ANO a ČSSD

Opozice podle očekávání dnes neprosadila na program schůze Sněmovny debatu o vývoji epidemie koronaviru. Odmítli to podpořit zejména zástupci ANO a ČSSD s pomocí komunistů. Poslanci se s ohledem na rekordní počty případů nemoci covid-19 sešli v polovičním počtu podobně jako na jaře a v souladu s vládními opatřeními používali roušky.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Piráti, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN požadovali, aby si Sněmovna zkontrolovala plnění úkolů, které uložila vládě v červnu po první vlně epidemie. "Situace je přibližně třikrát horší, než byla v březnu, kdy se kvůli tomu vyhlašoval nouzový stav," uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Připomenul, že vláda měla předložit do 4. září zprávu o řešeních a plánovaných opatřeních, což se nestalo.

"Přestaňme tančit na Titaniku, do kterého nám teče. Přestaňme se na té palubě stále tvářit, že se nic neděje," vedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ve shodě s Michálkem marně vybízela sociální demokraty, aby pomohli přesvědčit vládu o obnovení činnosti Ústředního krizového štábu. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka v poledne novinářům řekl, že tato frakce podporuje své ministry v úsilí o aktivaci štábu, v jehož čele má být ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka apeloval na to, aby vláda představila konkrétní opatření a řešení pro příští dny a týdny, aby se situace dále nezhoršovala. Podle Jurečky by mělo být kvůli vývoji situace koronaviru alespoň svoláno jednání předsedů všech stran, které jsou zastoupeny ve Sněmovně.

Sněmovna odmítla přednostně projednat opoziční návrhy, které se týkaly koronaviru. Například ODS neuspěla se snahou urychlit schvalování návrhu, kterým by se podnikatelům prodloužilo do konce roku prominutí odvodů pojistného na sociální zabezpečení.

Poslanci na konec září odložili také opětovné hlasování o zákonu, který má především zkrátit dobu přípravy výstavby dálnic a další obdobné infrastruktury. Senát chce zákon rozšířit i na stavby k ochraně před účinky povodní a sucha.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman v Lánech jedná s Hamáčkem, přijal i šéfa KSČM

22.09.2020 16:31 Prezident Miloš Zeman v Lánech jedná na pravidelné schůzce s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem…

Schillerová a Maláčová se nedohodly na rozpočtu MPSV, problém je s…

22.09.2020 15:47 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD) se dnes nedohodly na…

Česko stárne. MPSV chce půl miliardy na investice do domovů důchodců

22.09.2020 14:37 Ministerstvo práce pro příští rok žádá do svého rozpočtu půl miliardy korun na výstavbu a opravy…

Obecné ohrožení? Postup SÚKL by mohl být trestným činem, tvrdí Hamáček

22.09.2020 13:37 Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama