Okamurova SPD stojí za Maříkovou, řada stran je proti vydání poslankyně policii

Celý klub Svobody a přímé demokracie (SPD) podporuje poslankyni hnutí Karlu Maříkovou, kterou chce kvůli jejím výrokům o migrantech trestně stíhat policie. Podle předsedy SPD Tomia Okamury představuje policejní žádost snahu o potlačení svobody slova. Opozičním TOP 09 či Starostům sice výroky vadí, žádost policie o vydání k trestnímu stíhání však ve Sněmovně pravděpodobně nepodpoří, protože by se jednalo o precedens. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ohradil proti prohlášením hnutí SPD, která ho spojují s kriminalizací Maříkové. Komunisté trestní řízení označili za politický proces.

Karla Maříková (SPD)

Maříková loni v lednu na svém profilu na facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti.

Poslanci dnes začali policejní žádost o její vydání projednávat na mandátovém a imunitním výboru. Na některém z dalších zasedání dá výbor doporučení Sněmovně, zda by měla žádosti vyhovět.

SPD dnes v usnesení předsednictva uvedla, že žádost policie považuje za politickou kriminalizaci Maříkové a SPD, řízenou ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Vicepremiér se proti tomu ohradil. "Na rozdíl od SPD, která kdyby měla ministra vnitra, by se pravděpodobně takto snažila policii ovlivňovat, já dodržuji zákony. Do trestních kauz nemohu zasahovat," uvedl Hamáček. Klub ČSSD podle něj počká na doporučení výboru, o svém vlastním hlasování však má už Hamáček jasno.

Okamura novinářům řekl, že celý klub SPD stojí za Maříkovou. "Znakem každé totality je konec svobody veřejně vyjadřovat své názory. Nejde jen o migranty, ale o svobodu, která odlišuje totalitu od demokracie," uvedl. Maříková proces považuje za zpolitizovaný. "ČR, která si říká demokratická země, začíná kriminalizovat politické názory, které nejsou elitám EU po chuti," míní. Stíhání chápe i jako o pokus o zastrašení dalších lidí s vlasteneckými názory.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům řekla, že klub TOP 09 se kloní k názoru svého šéfa a člena výboru Miroslava Kalouska. Ten výrok označil jako odpudivý, ale stíhání na jeho základě by považoval za nebezpečný precedens do budoucna. "Výroky jsou to naprosto nehorázné a odsouzeníhodné, ale je to politické vyjádření, které bychom měli pokrýt imunitou," dodala Adamová.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová uvedla, že výrok je nešťastný. "Osobně to neschvaluji a myslím, že to svědčí o tom, jaký je to člověk. Ale takových podobných výroků koluje na sociálních sítích velké množství. Nemyslím, že by poslanec měl být stíhán za veřejné výroky," řekla. Záležitost projedná ještě klub STAN a vyčká na vyjádření imunitního výboru. "Pokud mohu mluvit sama za sebe, říkám, že vydání nepodpořím," dodala.

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) řekl, že Maříková by neměla být vydána. "Vzhledem k tomu, co o té kauze vím a jaké výroky proběhly médii daleko dřív, než je zmínila paní poslankyně, tak si myslím, že je to politický proces," uvedl. Stejný názor vyslovil jeho kolega z klubu KSČM Daniel Pawlas, podle kterého výrok Maříkové nikoho nepobouřil.

Lidovci, Piráti či ANO zatím být konkrétní nechtěli. "Klub standardně čeká na usnesení výboru. My si počkáme na jeho rozhodnutí," uvedl předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že se strana rozhodne teprve poté, co se její zástupci na výboru seznámí se spisem. Na stanovisko výboru chtějí počkat poslanci hnutí ANO. Občanští demokraté budou mít podobně jako v dalších obdobných případech volné hlasování bez doporučení kubu, uvedla poslankyně Jana Černochová (ODS).

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

Související:

Právě se děje

reklama