Opozice považuje novelu zavádějící covidové certifikáty za nadbytečnou

Opoziční strany považují novelu zákona o ochraně veřejného zdraví zavádějící covidové certifikáty za nadbytečnou. Stačí podle nich například už schválený zákon o právu na digitální služby. Na dnešních tiskových konferencích ve Sněmovně to řekli zástupci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) i Pirátů. Za zbytečný má návrh i hnutí SPD, jež chce návrh blokovat. O zákonu má dnes odpoledne dolní komora jednat.

Eurozpravy.cz

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že k vydávání certifikátů potřebuje zákonné zmocnění. Bez zákonného zmocnění by podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) hrozilo, že soudy praxi vydávání certifikátů označí za protiprávní. "Budu dělat vše, abych přesvědčil kolegy, aby pro to hlasovali," dodal. Aby se opatření stihlo, je navíc podle něj třeba projednávat předpis v režimu legislativní nouze.

"Domníváme se, že vládě nebrání nic v tom, aby podmínky takto nastavila v souladu s nařízením Evropské unie," poznamenal předseda klubu TOP 09 Vlastimil Válek. "Jsme přesvědčeni, že k tomu není potřeba speciální zákonná úprava," přitakal místopředseda ODS Martin Kupka. Možností jsou podle něj výpisy prostřednictvím CzechPointu.

"Koalice Spolu nepodpoří ani projednávání v legislativní nouzi, ani program mimořádné schůze," řekl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

Také podle pirátského poslance Ondřeje Profanta jde o zcela nadbytečný zákon, který není odůvodněný a rozšiřuje sběr osobních údajů. "Ve Sněmovně jsme schválili zákon o právu na digitální služby, který definuje katalog služeb, což je nařízení vlády. V tom se dají všechny tyto věci upravit a vláda by to tak měla dělat," řekl.

Podle poslankyně SPD Karly Maříkové nová podoba návrhu nezakotvuje diskriminující část, která měla krátit ústavní práva občanů. Za nesmyslnou ale považuje vládní argumentaci, že takzvané covidové pasy mají umožnit cestování. "Vláda se snaží získat podporu veřejnosti pro zavedení covidových pasů a tím vytváří tlak, aby se lidé nechali očkovat," řekla. Ministr Vojtěch uvedl, že pokud někdo tvrdí, že covidové pasy někoho nutí k očkování, uvádí veřejnost v omyl a nemluví pravdu.

Evropský parlament dnes definitivně zavedení covidových pasů schválil. Lidem by měly od začátku července usnadnit cestování za hranice. Bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci budou muset vydávat a uznávat všechny unijní země.

Proti covidovým certifikátům dnes na pražském Malostranské náměstí demonstrují stovky lidí, akce pořádají hnutí Chcípl PES a Volný blok. Protestující považují zavedení certifikátů za omezování svobody občanů.

Témata: EZ

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Související:

Právě se děje