Opozice přivítala vládní plán, chce však vědět víc o podpoře podnikatelů

Opozice oceňuje, že vláda dnes zveřejnila, jak plánuje rozvolňovat svá opatření a s ohledem na koronavirovou epidemii umožňovat otevření obchodů a dalších zařízení. ODS či TOP 09 však postrádají detailní plán pomoci podnikatelům.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Jan Skopeček (ODS)
doporučujeme

Poslanec ODS Jan Skopeček v tiskové zprávě varoval, že otevření restaurací či kadeřnictví na konci května či začátkem června bude pro řadu z nich znamenat definitivní konec. Šéf STAN Vít Rakušan zase kritizuje z jeho pohledu opatrné otevírání škol.

Kabinet svůj plán otevírání provozoven rozdělil do pěti etap od nejbližšího pondělí 20. dubna do pondělí 8. června. Šéf ODS Petr Fiala na twitteru uvedl, že z plánu nejsou jasně zřetelná kritéria, na kterých je založen. "Ale je dobře, že ministři konečně vyslyšeli naše výzvy, aby veřejnost alespoň přibližně věděla, co se bude dít v dalších dnech a týdnech," uvedl.

Za další nutnou podmínku pro zvládnutí krize považuje ODS zveřejnění detailního plánu pomoci podnikatelům, živnostníkům a dalším lidem zasaženým protiepidemickými opatřeními. "Vláda enormně pomalým uvolňováním restrikcí odsoudila řadu podnikatelů, kteří jsou dnes kvůli zavřeným provozovnám ve stádiu klinické smrti, k definitivnímu konci," varuje Skopeček.

Kompenzační příspěvek ve výši 25.000 korun pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) označil Skopeček za výsměch. Podobně se vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Garantovaná 'pětadvacítka' naprosto nedostačuje. Tvářit se, že pomáhám a opravdu pomáhat, je rozdíl," uvedla. Kabinet by podle ní měl zveřejnit jasné informace o tom, jak bude OSVČ do obnovení jejich činnosti podporovat.

Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht považuje kompenzace také za nedostatečné a plán rozvolňování opatření je podle něj diskriminační. "Provozovny nad 200 metrů čtverečních, které ve většině menších měst obsluhují prodej obuvi, ošacení, elektroniky, sportovních potřeb nebo nábytku, budou dle výhledu otevřeny nejdříve 11. května, zatímco menší prodejny už o dva týdny dříve. A to přesto, že obchody se samostatným vchodem z ulice dokážou zaručit regulovaný počet zákazníků stejně bezproblémově jako menší provozovny, které mohou být zprovozněny už 27. dubna," sdělil v tiskovém vyjádření.

Šéf STAN Vít Rakušan v textové zprávě zaslané ČTK ocenil, že se veřejnost konečně dozvěděla alespoň stručný plán vlády. "Dlouhodobě upozorňujeme, že nedává smysl nechat otevřené obchody s velkým počtem osob a znemožnit prodej malým obchodům a trhům, kde se nepohybuje tolik lidí v malém prostoru," uvedl.

Nesouhlasí s opatrným postojem k otevření škol. "Virus nezmizí během pár týdnů ani měsíců. Měli bychom umožnit vzdělávání všem dětem, jejichž rodiče to uznají za vhodné. Samozřejmě za přísně dodržovaných hygienických pravidel," míní Rakušan. Stát plánuje školy otevírat postupně, v plném rozsahu se do nich v tomto školním roce výuka nevrátí.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát zvažuje, že by ho Sněmovna ve věci NKÚ nemohla přehlasovat

06.06.2020 09:35 Senát možná bude požadovat, aby jej Sněmovna při změnách pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu …

Zeman letos opět plánuje dovolenou na Vysočině a v Lánech

06.06.2020 09:28 Prezident Miloš Zeman letos opět plánuje strávit dovolenou na Vysočině a v Lánech. Termíny, kdy si…

"Svině nevděčný," vynadal poslancům Topolánek. Hrušínský mluví o…

05.06.2020 22:06 Aktualizováno Kvůli rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která odmítla poděkovat Tchaj-wanu za pomoc při koronakrizi,…

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty, Babiš ocenil práci BIS v kauze ricin

05.06.2020 22:04 Aktualizováno Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy