Opozice přivítala vládní plán, chce však vědět víc o podpoře podnikatelů

Opozice oceňuje, že vláda dnes zveřejnila, jak plánuje rozvolňovat svá opatření a s ohledem na koronavirovou epidemii umožňovat otevření obchodů a dalších zařízení. ODS či TOP 09 však postrádají detailní plán pomoci podnikatelům.

Jan Skopeček (ODS)

Poslanec ODS Jan Skopeček v tiskové zprávě varoval, že otevření restaurací či kadeřnictví na konci května či začátkem června bude pro řadu z nich znamenat definitivní konec. Šéf STAN Vít Rakušan zase kritizuje z jeho pohledu opatrné otevírání škol.

Kabinet svůj plán otevírání provozoven rozdělil do pěti etap od nejbližšího pondělí 20. dubna do pondělí 8. června. Šéf ODS Petr Fiala na twitteru uvedl, že z plánu nejsou jasně zřetelná kritéria, na kterých je založen. "Ale je dobře, že ministři konečně vyslyšeli naše výzvy, aby veřejnost alespoň přibližně věděla, co se bude dít v dalších dnech a týdnech," uvedl.

Za další nutnou podmínku pro zvládnutí krize považuje ODS zveřejnění detailního plánu pomoci podnikatelům, živnostníkům a dalším lidem zasaženým protiepidemickými opatřeními. "Vláda enormně pomalým uvolňováním restrikcí odsoudila řadu podnikatelů, kteří jsou dnes kvůli zavřeným provozovnám ve stádiu klinické smrti, k definitivnímu konci," varuje Skopeček.

Kompenzační příspěvek ve výši 25.000 korun pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) označil Skopeček za výsměch. Podobně se vyjádřila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Garantovaná 'pětadvacítka' naprosto nedostačuje. Tvářit se, že pomáhám a opravdu pomáhat, je rozdíl," uvedla. Kabinet by podle ní měl zveřejnit jasné informace o tom, jak bude OSVČ do obnovení jejich činnosti podporovat.

Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht považuje kompenzace také za nedostatečné a plán rozvolňování opatření je podle něj diskriminační. "Provozovny nad 200 metrů čtverečních, které ve většině menších měst obsluhují prodej obuvi, ošacení, elektroniky, sportovních potřeb nebo nábytku, budou dle výhledu otevřeny nejdříve 11. května, zatímco menší prodejny už o dva týdny dříve. A to přesto, že obchody se samostatným vchodem z ulice dokážou zaručit regulovaný počet zákazníků stejně bezproblémově jako menší provozovny, které mohou být zprovozněny už 27. dubna," sdělil v tiskovém vyjádření.

Šéf STAN Vít Rakušan v textové zprávě zaslané ČTK ocenil, že se veřejnost konečně dozvěděla alespoň stručný plán vlády. "Dlouhodobě upozorňujeme, že nedává smysl nechat otevřené obchody s velkým počtem osob a znemožnit prodej malým obchodům a trhům, kde se nepohybuje tolik lidí v malém prostoru," uvedl.

Nesouhlasí s opatrným postojem k otevření škol. "Virus nezmizí během pár týdnů ani měsíců. Měli bychom umožnit vzdělávání všem dětem, jejichž rodiče to uznají za vhodné. Samozřejmě za přísně dodržovaných hygienických pravidel," míní Rakušan. Stát plánuje školy otevírat postupně, v plném rozsahu se do nich v tomto školním roce výuka nevrátí.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 17:27 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Česko poskytne Afghánistánu 75 milionů korun

20.09.2021 15:46 Česká republika poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun. Na dnešním zasedání to…

Babiš chce nechat rozhodnutí o minimální mzdě na příští vládě

20.09.2021 14:26 Aktualizováno Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Vyšetřovací komise k Bečvě doporučila inventarizaci a digitalizaci výpustí…

20.09.2021 12:40 Aktualizováno Zahájení celorepublikové inventarizace a digitalizace kanalizačních soustav, především těch s…

Poslanci budou řešit Zemanovy stížnosti na BIS

20.09.2021 10:44 Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Související:

Právě se děje

reklama